На 8 ноември отбелязваме Архангеловден. На този празник се отбелязва един от най-големите възпоменателни обреди в църковния календара на българина. Той е предшестван от Архангелова задушница, която се отбелязва в първата събота преди Архангеловден.
Още: От корените на Архангеловден до българските народни вярвания
Според традиционните народни представи св. Архангел държи в едната си ръка златна ябълка, а в другата нож. С ябълката той примамва умиращите хора, а с ножа вади душите им. Затова светецът се нарича още душевадник. Празникът му е в чест на мъртвите.
Поверия
На този ден жените не работят никаква домашна работа не предат или шият, не плетат и тъкат, за да не разсърдят зверовете и за да не нападат те стадата и овчарите. Ако някоя жена работи през този ден, съседките й казват, че Куцалан ще я удари с патерицата си.
Празнична трапеза
Жените приготвят обреден хляб наречен „рангелово блюдо“ (рангелов хляб) или „боговица“ (богова пита). Обредният хляб в чест на светеца се разчупва над главата на най-възрастния мъж в къщата, а след това той полива хляба с вино и измолва светците за благословия с думите “Свети Архангеле, свето Никола и вси светци, помагайте ни, почитаме Ви и сечем колач, да се роди ръж до тавана!”.
Друг обичай е да се раздава жито, като всеки го поема с две ръце и изрича: “Колкото зърна, толкова купи и здраве”.
Още: Рецепта за "Рангелово блюдо": Задължително го пригответе за Архангеловден
Традиционно на трапезата ни за Архангеловден освен обредната пита присъстват гювечи с овнешко, шилешко, пилешко, ябълки и други сезонни плодове, жито, фасул, овнешка пастърма и червено вино.