Внезапно появилите се болки винаги са обезпокоителни за човека. Болезнените усещания в бедрото са доста неприятни, тъй като пречат на движението и причиняват постоянно неудобство. Нека разберем защо боли кракът в областта на бедрото и какво да направим по въпроса.
Още: Стефановден 2024 - поверия, традиции и обичаи
Още: Къде да отидем на почивка през зимата в България
Причини за болка в бедрата
Основните причини за болезнени усещания в областта на бедрата включват:
Още: 7 ефективни начина за облекчаване на болките в гърба
Още: Джон Боулби: Майката определя съдбата на детето си
Още: Знаете ли как бананите влияят върху работата на сърцето?
- заболявания на тазобедрената става;
- мускулни болки.
Още: Голям празник иде на 27 декември, спазват се редица традиции и обичаи
Още: Защо горещата вода замръзва по-бързо от студената
Точното определяне на причината и локализацията на болката ще помогне на ортопеда. След прегледа той ще може да предпише подходяща терапия.
Но се случва хората да не са готови да отидат в медицинско заведение. Те се опитват да решат проблема сами. Ето как може да се разграничи причината за болката:
Още: Нова година, ново начало: 4 въпроса, на които трябва да си отговорите сега
Още: Как се образуват цифрите на ЕГН
Още: 5 храни, които да ядете при мускулни болки
1. Когато бедрата болят поради заболявания на тазобедрените стави, усещането се появява по цялата повърхност на бедрото и се пренася и в областта на слабините.
2. Когато краката в областта на бедрата болят от външната и горната страна на бедрата, това е мускулна болка.
Мускулните усещания могат да бъдат свързани с физическа активност, вдигане на тежести, проблеми със самите мускули, сухожилия и връзки.
Такава болка се случва и след отравяне на организма. Когато токсините се елиминират, неприятното усещане веднага преминава. Забелязва се, че мускулите на бедрата болят по-често младите хора, а болките в ставите преобладават при възрастните хора.
Още: Как да се справим с болката без лекарства?
Болката в мускулите се дължи на кислороден глад поради натрупване на токсини, млечна киселина, шлаки в тъканите. Обикновено тя има дразнещ характер, а ставната болка е постоянна или под формата на стрелкащи болки.
Какво може да помогне, ако ви болят бедрата?
- терапевтичен масаж;
- рехабилитационна гимнастика;
- затопляне;
- специални ставни фиксатори могат да намалят дискомфорта;
- в някои случаи само операция за смяна на ставата ще облекчи болката;
- когато кракът ви боли от бедрото до коляното поради мускулно напрежение, трябва да вземете контрастен душ (една минута студена вода, една минута гореща вода), да пиете повече чиста вода;
- плуването и вечерните разходки помагат за облекчаване на мускулната болка;
- след натоварен ден си струва да полежите поне 30 минути, като леко повдигнете краката, например като поставите възглавница под тях.
Струва си да се вслушвате по-внимателно в тялото си, да се подлагате на своевременни прегледи, да не отхвърляте телесните усещания. Всяко заболяване е по-лесно да се предотврати, отколкото да се лекува дълго време.
Сутрешната болка в долната част на гърба и ставите, когато е трудно да се стане от леглото и в началото боли да се движи, най-често се дължи на повишено налягане в меките тъкани поради продължително мускулно напрежение. Последното обикновено се появява при съвсем леки нередности в отношенията между костите на тазовия пръстен или прешлените.
Такива микропремествания могат да бъдат провокирани от продължително стоене в неудобна поза. Много по-рядка причина за болки в долната част на гърба са така наречените „червени флагове“ - заболявания, които са опасни за здравето и живота на човека.
За овладяване на болката могат да се използват група противовъзпалителни и аналгетични лекарства. Болката може да спре и от само себе си (при скачане или висене на лост). Хиропрактиците и остеопатите могат да я отстранят със специални техники.
Въпреки това все пак е необходимо да се консултирате с лекар (терапевт, невролог, ортопед), за да разграничите „доброкачествения“ произход на болката от „злокачествения“. Лабораторните тестове и радиационните методи (ултразвук, рентгенография, ЯМР) също са полезни при диагностицирането.