Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

9 грешки, които развалят вкуса на храната

15 февруари 2021, 08:15 часа

Едва ли предполагате, че ежедневно допускате някои грешки в кухнята, които съсипват вкуса на храната. Ето за какво трябва да избягвате.

Още: Лекар: Кои храни понижават най-бързо кръвната захар?

Още: Знаете ли как се приспива Коледна звезда?

1. Отваряте вратичката на фурната

Добре е да не оставяте процеса на готвене без надзор, но избягвайте да отваряте вратата на фурната всеки път. Ако го направите, температурата спада, което означава, че времето за готвене се удължава. Температурните промени могат да доведат до неравномерно изпичане на ястията. При печенето на тестени изделия, фурната не трябва да се отваря през първите 15-20 минути от началото на топлинната обработка.

2. Рядко опитвате вкуса на ястието, докато готвите

Още: Гулията ни носи тези 7 невероятни ползи - ето кои са те

Още: Каква е причината да не се раздига масата на Бъдни вечер?

Дори когато готвите точно според рецептата, е важно да опитате ястието. По този начин можете да направите някои корекции, ако са необходими.

3. Не четете правилно рецептата

Преди да приготвите ястие по нова рецепта, прочетете внимателно написаното от началото до края. Много е лесно да допуснете грешка при приготвяне на ново ястие. Ако рецептата е популярна, по-добре е да намерите два или три варианта и да сравните информацията от различни източници.

4. Използвайте едно и също олио за готвене и за салати

Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025

Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?

Повечето домакини готвят със слънчогледово олио или зехтин, но невинаги това е най-добрият избор. Всяко масло има точката на димене. Това е температурата, при която то започва да пуши и съответно става токсично. Маслата с ниска точка на димене се окисляват по-бързо и отделят повече вредни съединения при нагряването им.

Олиото трябва да бъде избрано съгласно 3 критерия: точка на димене, количество наситени и полиненаситени мастни киселини.

Така че, освен със зехтин и слънчоглед, можете да готвите с масло гхи, кокосово масло и гъша мас.

5. Препълване на тигана

Процесът на готвене изисква търпение. Следващия път, когато бързате, не забравяйте, че при претъпкване на тигана разпределението на въздуха и топлината е нарушено. В случая е необходимо повече време за топлинна обработка. Освен това част от ястието може да прегори, а друга да не бъде добре изпържена. 

6. Разбърквате ястието прекалено често

Понякога това не е необходимо и само забавя процеса на топлинна обработка.

7. Правите всичко "на око"

Само истински професионалисти могат да си позволят това. В останалите случаи е по-добре да разполагате с кухненска везна и мерителна чаша у дома и да измервате точните пропорции. При тестените изделия е важен не само грамажът, но и температурата на продуктите и реда, в който те се добавят.

8. Не спазвате температурния режим

Обърнете внимание на температурата на храната, преди да започнете топлинната обработка. Например месото трябва предварително да се остави на стайна температура. В противен случай времето за пържене ще се увеличи. Освен това има риск пържолата да изгори отвън, а отвътре да остане сурова.

Температурата на продуктите също е важна при приготвяне на тесто. Добре е да изчакате да се затоплят до стайна температура.

9. Използвате тъпи ножове

Колкото и да е странно, работата с тъп нож ви излага на по-голям риск от нараняване.

По-приятно и бързо е да се работи с остър нож и в резултат от това е по-лесно да постигнете еднаква форма и размер на парчетата месо. Ако те са с различни размери, ще им е необходимо различно време за топлинна обработка. И съответно рискувате част от ястието да е прегоряла, а друга недопечена.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес