Свалянето на излишните килограми има много плюсове - кара ни да се чувстваме по-здрави, уверени и енергични. Някои хора обаче гледат на отслабването като на безкрайно труден и дори невъзможен процес. Това обикновено се дължи на неправилен подход. Вижте кои са най-разпространените грешки, които допускаме по време на диета:
1. Изключваме цели групи хранителни продукти от менюто си
Диетата, свързана с хронично заболяване, може да изключва конкретни хранителни продукти, които тялото ни не успява да преработи адекватно. Друг повод за такова ограничение могат да бъдат постите по църковния календар. Когато обаче става дума за свалянето на килограми при здрав човек, режимът трябва да е балансиран и разнообразен. Намаленият калориен прием и богатите на протеини храни ще ни помогнат да отслабнем, но метаболизмът има нужда и от въглехидрати, за да функционира адекватно.
2. Поставяме си нереалистични цели
Често искаме бързо да решим „проблема“ с излишните килограми и да не се занимаваме повече. От друга страна избягваме грубата сметка дали стремежите ни отговарят на нашите възможности и мотивация. По-добре е да заложим на краткосрочни цели, които да постигаме с малки стъпки, без да се поставяме под прекалено голям натиск.
3. Нямаме точен план
Преминаването към диетичен режим понякога обърква организма. Ако нямаме точен план, може да се окаже, че гладуваме или ядем едно и също с дни. Затова е хубаво да знаем какво ще хапнем за закуска и обяд. Най-добре е да си направим списък с храненията за деня или да използваме апликация.
4. Гладуваме
Когато гладуваме, тялото ни страда от липса на полезни вещества. То веднага забавя метаболизма, за да не губи ценна енергия. Така не само не отслабваме, но се чувстваме изтощени, което бързо може да провали нашата диета. Да не говорим за последствия, като йо-йо ефект, нервност, ниско кръвно, проблеми със стомаха и ендокринната система.
5. Не се забавляваме
Когато вършим нещо, което ни кара да се чувстваме претоварени и нещастни, мотивацията трудно ще се задържи при нас. Затварянето вкъщи и чувството на глад могат да ни докарат до отчаяние и бързо да прекратят диетата ни. Затова, докато топим килограми, не трябва да се лишаваме напълно от разнообразието и радостите на живота.
6. Не се движим
Спортът не е любимото занимание на всички. Но пълното лишаване от движения вреди на здравето и предизвиква натрупване на килограми. Метаболизмът работи най-добре, когато се разхождаме пълноценно всеки ден и поддържаме добра мускулна маса.
7. Не пием достатъчно вода
Тялото ни не може да функционира без вода. Липсата на хидратация забавя работата на стомаха и червата, потим се по-малко. Така по-трудно изхвърляме токсините, да не говорим за мазнините и целулита. Дневният прием на течности трябва да е минимум от 1,5 до 2 литра.
8. Не спим достатъчно
Не само храната ни дава енергия. Ползотворният сън също допринася за оптималната обмяна на веществата. Липсата му дава сигнал на тялото, че губи енергия и веднага се появява неистов глад за сладки и мазни храни. Сънят помага не само за отслабването, но ни дава дава сили и вътрешен баланс.