Домът е място, където винаги трябва да се чувстваме сигурни и комфортно.
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
Още: Знаете ли тези малко известни обичаи на Бъдни вечер
Усещането, което имаме в жилището ни, е повлияно от различни фактори, а някои от тях са свързани с подредбата на пространството.
1. Разпределение на апартамента и отделните стаи.
Невроархитектурата е област, която подхожда към интериорния дизайн по начин, който влияе положително върху функционирането на човешкото тяло. Включва: подреждане на стени и прегради, врати, прозорци и мебели.
Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод
Още: Знаете ли как мандарините се отразяват върху работата на черния дроб?
При идеална подредба мебелите никога не блокират светлината, която влиза в стаята. Не трябва да се поставят на линията на прозорците, а встрани от тях.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Формата на мебелите и обзавеждането също оказва влияние върху благосъстоянието. Чувстваме се много по-добре в помещения, в които преобладават заоблените форми и заоблените ръбове.
Избягвайте тези 7 неща, които правят интериора безвкусен
2. Шумоизолация в дома.
Още: Наистина ли кейлът е по-полезен от класическото зеле
Още: Как се правят традиционните колачета за Бъдни вечер
Многобройни изследвания доказват, че акустиката има огромно влияние върху усещането за безопасност и спокойствие в собствения ви апартамент.
Правилната звукоизолация на стая, която потиска уличния шум и шумните разговори на съседите, дава усещане за уединение и интимност.
3. Температурата в апартамента.
Топлинният комфорт се превръща в психологически комфорт.
Затова трябва да се грижите за правилната температура в отделните стаи. Приема се, че оптималната температура за дневни и кухни е 18-20 градуса. В спалнята 15-17, а в банята малко повече - 22-24 градуса по Целзий.
Изненадайте гостите: 6 необичайни, но стилни трика в домашния интериор
4. Безопасност.
Чувството за безопасност е друг важен фактор. Не става въпрос само за сигнализация или наблюдение, но и за здрави противовзломни врати и прозорци.
Сигурността означава и свобода на изразяване. Затова трябва да оборудваме апартамента си така, че да е пространство, където можем да бъдем напълно себе си.
5. Място за почивка.
Във всяко жилище трябва да има място, където можете да се отпуснете и да си починете. Такъв "кът на тишината" трябва да бъде правилно обзаведен, така че всички негови елементи да са благоприятни за релаксация и успокояване на сетивата.
Дизайнерски препоръки за черно-бял интериор в апартамента
6. Интериорни материали.
Меките, приятни на допир материали предизвикват приятни чувства у нас, така че трябва да се обградите с тях в интериора.
7. Цветове на стени, мебели и аксесоари.
Цветовете също имат голямо влияние върху нас. Топлите цветове, т.е. червено, оранжево и жълто, са стимулиращи и енергизиращи. Те ефективно подобряват настроението и "затоплят" интериора. Така че те са идеални за кухни, офиси и спортни съоръжения.
От друга страна, студените цветове, т.е. синьо, лилаво и зелено, успокояват, помагат да се отпуснете и да си починете. Те са идеални за бани, спални и всекидневни. Успокояващият ефект идва и от неутралните цветове, т.е. бяло, бежово и сиво.
8. Растителност.
Саксийните растения също ще се погрижат за благополучието в интериора. Сочната зеленина на листата успокоява, а свойствата за пречистване на въздуха подобряват качеството му в апартамента.
Какви растения трябва да се отглеждат в апартамент? Несъмнено видове, които пречистват въздуха от въглероден диоксид и други вредни вещества, като: пасифлора, антуриум, фикус на Бенджамин, замиокулкас, сансевиерия, дифенбахия.
Също така помагат за справяне със стреса: африканска теменужка, жасмин, бегония, здравец, портокалови и лимонови дървета.