Пробиотиците са живи микроорганизми, често наричани „добри бактерии“, които помагат за поддържането на здравословен баланс в червата ви, като насърчават растежа на полезните бактерии и потискат вредните.
Пробиотиците обикновено се намират във ферментирали храни като кисело мляко, кефир и кисело зеле, както и в хранителни добавки. Редовната консумация на пробиотици може да подпомогне храносмилането, да засили имунната ви система и дори да подобри настроението и общото благосъстояние.
Здравен съвет за деня, 11 ноември: Лекар: Пийте го всеки ден, с този чай червата ви ще работят като часовник
В крайна сметка, пробиотиците допринасят за вашето храносмилателно здраве, което от своя страна може да намали депресията, да подобри психичното здраве, да насърчи здравето на сърцето, да засили имунната ви система и да даде на кожата ви здрав блясък. Добрите чревни бактерии също могат да помогнат за насърчаване на здравословен метаболизъм, което може да намали рисковете от заболявания като затлъстяване и диабет. Ако искате да подобрите здравето на червата си по естествен начин, винаги първо се консултирайте с Вашия лекар.
Кои са най-добрите пробиотични храни за ядене за здрави черва
1. Кисело мляко
Основна пробиотична храна, изберете кисело мляко с живи и активни култури. Някои кисели млека се продават специално заради съдържанието на пробиотици или за подобряване на храносмилането. Киселото мляко обикновено съдържа L. acidophilus бактерии, които могат да стимулират растежа на добри бактерии в червата. Киселото мляко е чудесен вариант, защото е широко разпространено, предлага се в различни вкусове според вашия вкус и може да се яде направо от съда.
2. Кимчи
Кимчи е традиционна корейска гарнитура, приготвена чрез ферментиране на зеленчуци с пробиотични млечнокисели бактерии. Кимчи може да ви даде този пробиотичен удар и се прави със здравословни съставки като зеленчуци (най-често зеле Напа, моркови, лук и репички), чесън, червен пипер на прах, джинджифил и други подправки. Прави чудесна гарнитура и традиционно се сервира със задушен ориз. Кимчи се свързва с изследвания относно противоракови заболявания, борба със затлъстяването, колоректално здраве, намаляване на холестерола, против стареене, здраве на мозъка, имунно здраве и свойства за здравето на кожата.
3. Кисели краставички
Може да се изненадате да научите, че киселите краставички могат да съдържат пробиотици. Просто трябва да се уверите, че купувате ферментирали кисели краставички, които обикновено се намират в хладилната част на пътеката за здравословни храни. Можете дори да ги направите у дома. Някои хора също пият или използват сока, в който са ферментирали киселите краставички. Обърнете внимание, че киселите краставички в буркани обикновено са с високо съдържание на натрий.
4. Кефир
Кефирът е ферментирало мляко, произведено от кефирни зърна. Започва като нормално краве или козе мляко, а след това към млякото се добавя подобна на зърно мая и млечнокисела бактериална колония, наречена кефир. Сместа се оставя да ферментира около един ден и след това млякото се филтрира от зърната, създавайки напитката кефир. Получената напитка е мощен пробиотик, който всъщност съдържа повече пробиотици от киселото мляко.
Здравен съвет за деня, 6 ноември: Лекар: Яжте я всеки ден, тази храна вдига имунитета, чисти черния дроб и червата
5. Кисело зеле
Тази немска комфортна храна е ферментирало зеле, направено чрез лактоферментиране на зеленчук в саламура със сол. Като част от традиционния процес на ферментация пробиотиците са в крайния продукт.
6. Ябълков оцет
Ябълковият оцет е два пъти ферментирал ябълков сок. Ябълковият оцет се разпространява от години като популярна здравна добавка. Има естествени пробиотици от процеса на ферментация. Въпреки че ползите му се нуждаят от допълнителни изследвания, много хора също го използват за всичко - от успокояване на киселинния рефлукс до загуба на тегло. Има силен вкус, така че ако не обичате да го приемате директно, добавете го към дресинг за салати, маринати или течност за мариноване.
7. Мариновани зеленчуци
По същия начин като кимчито и киселите краставички по-горе, можете също да потърсите мариновани зеленчуци, които конкретно съдържат пробиотици. Използването на ферментирали кисели зеленчуци също е чудесен начин да пазарувате на местно ниво и да консервирате зеленчуци за употреба извън сезона.