Варна неслучайно е известна като морската столица на България. Градът е най-големият в Североизточна България и по българското черноморско крайбрежие. Нарежда се на трето място по големина в цялата страна след столицата и Пловдив. В района на града е открито златно съкровище, което на практика е най-старото обработено от човешка ръка злато в света.
Одесос
„Водният град“ или Одесос е античното име на днешна Варна. То се споменава в летописите до 6 век. След това Одесос изчезва от документите. Смята се, че паралелно с Одесос около Девненското езеро е съществувало и тракийско селище. Това тракийско селище се е казвало Варна.
Кое е най-древното име на Стара Загора?
По времето на Лизимах в града се строят редица обществени сгради като храмове, театър, гимназион. Строи се дори светилище на Тракийския конник – Херос Карабазмос - заради големия брой тракийско население там.
През 15 г. Одесос влиза в пределите на Римската империя и става главно пристанище на провинция Мизия. За щастие, градът успява да запази известна самостоятелност по отношение на управлението. По това време се изграждат Римските терми на площ от 7000 кв.м. Те се нареждат на четвърто място по площ в цяла Европа. На 5 години се организирали големи градски празненства, наречени Дарзалеи, посветени на тракийското божество Дарзалас.
Районът силно запада след нахлуването на готските племена през река Дунав в средата на 3 век. През 614 г Одесос е превзет и опустошен, а жителите му го напускат. След време там се оформят славянски и прабългарски селища.
Какво е било древното име на река Осъм
Тибериополис
През 14 – 27 г., по времето на император Тиберий, градът носел името Тибериополис. След това император Юстиниан нарекъл града Теодориада, в памет на съпругата си Теодора. Градът се е казвал за кратко и Иринополис, на името на императрица Ирина в края на 8 век.
Варна
Името Варна се среща за пръв път в летописите на Патриарх Никифор и Теофан Изповедник от 680 г, след като българите, предвождани от Аспарух, побеждават византийците край Дунав.
Заселилите се прабългари и славяни издигнали „Аспаруховия вал“ в района на Варна. Целта му била да пази държавата от десантите на византийците от морето към столицата Плиска.
Знаете ли какво е древното име на река Дунав?
Варна става ключов християнски център през 864 г, по Борисово време. Градът е превзет от византийците около 970 г. и остава под тяхна власт до 1190 г, когато за кратко цар Асен I го освобождава. Едва през 1201 г. Варна окончателно влиза в пределите на българската държава след като цар Калоян побеждава византийците и освобождава тукашните земи от тях.
През 1369 г. Варна е дадена на деспот Добротица от цар Иван Александър заради оказаната помощ от страна на добруджанския владетел за връщането на Видин в границите на държавата.
През 1389 г. Варна вече е превзета от турските нашественици. Постепенно градът се превръща в един обикновен ориенталски град, но все още е важен в стратегическо и търговско отношение.
Руските войски два пъти освобождават Варна през 1773 г. и 1828 г. за кратко време. По време на Кримската война през Варна е прокарана телеграфна линия. През 1866 г. Варна и Русе вече са свързани с железопътна линия. През периода 1883 г. и 1885 г. Ориент експрес минава през града. Търговията се съживява, формира се банка, община, училище, читалище, църква, болница.
Знаете ли древното име на река Марица?
Варна е вторият по големина град в страната след Освобождението. Първи бил Пловдив. От 1956 г. градът расте много бързо.
През 1949 г. Варна приема името Сталин. Връща старото си име след 1956 г.