“Седи на четири стола“: ЕП поряза сръбското ръководство за членството в ЕС

08 април 2025, 11:16 часа • 874 | прочитания

Сърбия е най-влиятелната сред страните кандидатки за членство в Европейския съюз, но не е реалистично да влезе в ЕС със сегашното си ръководство, което седи на четири стола - ЕС, Русия, САЩ и Китай. Това каза  хърватският евродепутат Тонино Пицула, който е докладчик за Сърбия в Европейския парламент (ЕП). Той говори на пресконференция на евродепутати от политическата група на Прогресивният алианс на социалистите и демократите, съобщи хърватската новинарска агенция ХИНА, цитирана от БТА.

"Искреното ни мнение е, че амбицията на президента Александър Вучич не е да се присъедини към ЕС, тъй като това би означавало той и лагерът му да спазват много стриктно правилата и стандартите на ЕС по отношение на демократичната система, свободата на медиите, малцинствата и други въпроси.

Многовекторна външна политика

Още: Кризата в Сърбия: кой ще надделее в играта на нерви?

Вместо това той играе собствена игра. " каза Пицула и допълни, че Сърбия води многовекторна външна политика.

"Има четири стълба на сръбската външна политика – ЕС, САЩ, Русия и Китай, и не мисля, че е възможно да се седи едновременно на четири стола. Не смятам, че споделяме едни и същи ценности и геополитически цели с Китай и Русия в повечето области, а споделяме все по-малко със САЩ," каза Пицула.

Снимка Getty Images

Още: Контраатака: Вучич зове своите "да си върнат откраднатата държава"

На въпроса може ли Сърбия да се присъедини към ЕС със сегашното си ръководство, Пицула отговори отрицателно, като подчерта, че е невъзможно да имаш амбицията да приключиш преговорите за членство до края на 2026 година, както заявява сръбското ръководство, без радикална промяна на позицията и поведението в много области.

"Искам да съм напълно ясен – от сръбските граждани зависи да изберат управлението, което искат, а от ЕС зависи да прецени дали Сърбия покрива критериите, необходими за напредък по пътя към членство," каза Пицула.

Сърбия ще спъва Черна гора

Той, заедно с белгийската евродепутатка Катлийн ван Бремпт, която отговаря за разширяването в групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите, и с докладчика за Албания, австрийския евродепутат Андреас Шийдер, коментираха ролята на разширяването в настоящия геополитически контекст.

Още: Вучич с нов скандал: Фирмата, дала зелена светлина за гарата в Нови Сад, ще прави АЕЦ в Сърбия

Лидер в процеса на присъединяване в момента от страните от Западните Балкани е Черна гора. Сърбия не е отворила нито една преговорна глава през последните три години.

Пицула обаче предупреди, че най-силната партия в Черна гора управлява в коалиция с просръбски лагер, който е против членството на страната в НАТО и в ЕС.

"Те са открито проруски и само се преструват, че искат Черна гора да напредва към ЕС," каза Пицула. Той допълни, че сръбският президент Александър Вучич, ако остане на власт, няма да позволи Черна гора да напредне значително спрямо Сърбия по пътя към членство в ЕС.

Още: Орбан обвини държави от ЕС за бавната евроинтеграция на Северна Македония

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес