От началото на летния сезон АПИ има готовност да измерва средната скорост на автомобилите. Това ще се случва с вече поставени стационарни точки за автомагистрали, първи и втори клас пътища, а при пускане на нови участъци ще се поставят нови стационарни точки. Например на автомагистрала "Тракия" има 19 работещи камери, което означава, че може да се формира средна скорост за 9-10 участъка, което прави възможно един водач да получи 10 акта за превишена скорост от София до Бургас. Това стана ясно от думите доц. Георги Балабанов от Националното тол управление към Агенция "Пътна инфраструктура" в сутрешния блок на БНТ.
"Изчакваме да мине одобрението на типа на средства за измерването на средна скорост и в момента, в който мине можем да правоприлагаме за всяка една отсечка", коментира още доц. Балабанов.
Сигурността на тол системата
Той уточни, че тол управлението и камерите на АПИ са напълно защитени от хакерски атаки. По думите му тази система работи вече шеста година безотказно и няма пробиви в сигурността.
"Нищо ново няма да се монтира, изцяло разполагаме с инфраструктурата, която разполагаме. Всичко е реализирано. Процесът е автоматичен, няма да има никаква човешка намеса. В момента, в който се засече превишаване на средна скорост за даден участък, цялата информация отива в МВР", добави още доц. Балабанов.
За него човешка намеса и изчезване на записи е невъзможно. "Записите ще се съхраняват в МВР, както си е по закон", обясни той. ОЩЕ: Бащата на Сияна: Защо трябваше да загинат трима души, за да сложат знак за 50 лв.?