Какво би представлявала една лятна салата без резенчета сочна и свежа градинска краставица? Не е изненада, че краставиците са едни от най-популярните градински зеленчуци! Научете как да отглеждате краставици във вашата градина и на кои трайни сортове да заложите. Не е толкова сложно!
Относно краставичните растения
Има два вида краставични растения: лозови краставици и храстови краставици.
Засадете краставиците на тези места и няма да смогнете с прибирането на реколтата
• Лозовите краставици, най-често срещаните сортове, растат върху силни лози, засенчени от големи листа. Растежът на тези растения е бърз, а реколтата е изобилна, ако се грижите за тях правилно. Лозовите сортове растат най-добре, когато се катерят на пергола или ограда. Тъй като те растат от земята, плодовете ще бъдат по-чисти - в сравнение с тези, които растат директно върху почвата - често по-обилни и по-лесни за бране.
• Храстовите краставици обаче са много подходящи за контейнери и малки градини.
Има различни сортове краставици за отглеждане на открито и за отглеждане в оранжерия. Краставиците на открито могат да понасят по-хладен климат и често имат груби или бодливи кожи. Оранжерийните краставици дават по-гладки плодове, но се нуждаят от допълнителна топлина и защита за успех.
Засаждане
Изберете място, което е на постоянно слънце (поне 6-8 часа пряка слънчева светлина на ден). Краставиците обичат топлина и много светлина!
Краставиците изискват плодородна почва. Преди засаждане добавете 5 см органична материя, отлежал оборски тор и/или компост и пълен тор към района. Почвата трябва да е влажна, но добре дренирана (не влажна) и да има рН от около 6,5 до 7,0.
Този сорт краставици е мечтата на всеки градинар
Кога да засаждате краставици
За ранна реколта посейте семената от краставици на закрито за около три седмици, преди да ги пресадите навън. Осигурете долна топлина от около 21 градуса с нагревателна подложка или поставете семената върху хладилник или радиатор. Посейте две семена на 2,5 см дълбочина във всяка саксия, след което полейте добре. След като се появи разсада, отстранете най-слабите, за да оставите по един на саксия.
На открито засявайте или пресаждайте, когато почвата е около е 21 градуса и не по-рано от 2 седмици след последната дата на замръзване. Краставиците са изключително податливи на измръзване и студ.
Правете последователни засаждения (на всеки 2 седмици) за продължаване на реколтата през сезона. В топла почва краставиците ще растат бързо и ще узреят за около 6 седмици.
Как да засадите краставиците
• Посейте 4 до 6 семена директно в градината на около 2.5 см дълбочина, на 30-40 см едно от друго, в редове на 4 фута едно от друго.
• След засаждане мулчирайте района със слама, нарязани листа или друг органичен мулч, за да предпазите вредителите, а видовете храсти трябва да се държат далеч от земята, за да се избегнат болести.
• Решетката е добра идея, ако искате лозата да се катери или ако имате ограничено пространство. Решетката също така предпазва плодовете от повреда при лежане върху влажна земя.
• Ако сте имали вредители, покрийте прясно засадените семена от краставици с покривки за редове, мрежа или кошница за горски плодове. Това ще ги предпази от изкопаване на семената.
Само 1 торене с това предпазва краставиците от болести и пожълтяване
Най-устойчивите сортове краставици
Освен изискването краставиците в градината ви да са вкусни, сочни и с нежна кора, грдинарите искат реколтта им да се запази по-дълго време свежа. Затова трябва да подберете сортовете, които искате да засадите. Едни от най-трайните сортове в нашия регион са:
• Гергана
Този сорт се отличава с дълго основно стебло, силно разклоняващо се. СТраничните разклонения са женски. Краставиците са около 30 см дълги с тъмнозелен цвят, с гланц и тежат около 300 гр. 60 дни е вегетационният период на сорта, устойчив на брашнеста мана, мозайка и рязка промяна на температурата.
• Свежест
Салатен сорт краставици с бърз растеж. Плодовете са с малко пъпки, до 25 см дължина. Има добра реколта, устойчив е на мана.
Краставици без горчивина и болести - изберете тези сортове
• Мидори
Предимно женски растения. Вкусни, с брадавици, около 20 см дълги. Устойчиви на брашнеста мана.
• Деметра
Плодовете са около 20 см дълги, нежни и хрупкави. Устойчиви са на различни болести.