Готвенето не е за всеки, но пък всеки обича да си похапва вкусно. В дни на пандемия, когато всичко ресторанти са затворени и можем само да си поръчваме храна за вкъщи, е добре да се научим да готвим по-добре и да поправим грешките, които сме правили досега. Ето кои са най-често срещаните грешки в кухнята, които провалят ястията ви.
1. Варите яйцата студени – чудите ли се защо всеки път, когато решите да си сварите яйца, има поне по едно пукнато, което след това не е много приятно за ядене? Причината за това е, че слагате яйцата направо от хладилника в тенджерата на котлона. Рязката смяна на температурата спуква яйцата, затова всеки път преди да варите яйца, просто ги извадете на стайна температура поне за 30 минути.
2. Миете гъбите с вода – правилото при гъбите е да не се мият с вода, а да се почистват внимателно с леко навлажнена салфетка. Когато миете гъбите, те попиват много вода и след това, както и да ги готвите, вкусът им ще бъде по-неприятен, а ако ги пържите – ще пръщи много.
3. Пържите картофи в малко мазнина – в стремежа си да направите пържените картофи малко по-здравословни, е възможно да слагате малко олио в тигана, което е голяма грешка. Картофите ще поемат толкова мазнина, колкото им е нужно, дори да ги пържите в един литър олио. Когато слагате малко мазнина в тигана, е много вероятно да се изпържат трудно, да станат по-твърди или да загорят.
4. Намачквате зелените салати – в българския маниер на готвене е често срещано домакините да намачкват със сол зелената салата, преди да я овкусят със зехтин и оцет. Истината е, че така намалявате витамините, които съдържат зелените салати и значително правите вкуса по-лош, отколкото всъщност има една свежа зелена салата.
5. Варите броколите прекалено дълго – броколите могат да се ядат и сурови, ако са добре измити. Термичната обработка, от която се нуждаят, за да са вкусни и максимално полезни, е 3-4 минути да се бланшират в гореща вода. Те трябва да са леко хрупкави и свежо зелени, а не размити и преварени.
6. Правите сладкиши с продукти от хладилника – когато правите торта, кекс, мъфини или каквито и да е други сладкиши, за да ви се получат добре и да бухнат правилно, винаги трябва да ги приготвяте с продукти, които са били на стайна температура поне един час предварително. Иначе могат да ви станат глетави и да се разочаровате от крайния резултат.
7. Готвите свинско месо без сос – чудите ли се защо свинското месо винаги ви се получава по-жилаво и не толкова крехко, колкото бихте искали? Това е защото печете месото без сос, а само на мазнина или с малко вода. Винаги гответе с хубав сос и под капак, така че са се задуши хубаво и да стане крехко като в ресторант.