Има безброй известни от години реплики, които ние използваме в ежедневието си, но знаем ли всъщност как те звучат в контекста на първоизточника си?
Още: Какъв църковен празник е на 24 февруари - традиции и обичаи
Още: Какво е най-старото име на град Гоце Делчев?
Понякога дадена фраза е толкова актуална, че забравяме да проверим за какво всъщност става въпрос и какво е продължението ѝ. Днес ще ви дадем 5 примера за това как фразите могат да звучат съвсем различно, ако ги разглеждаме в цялостта им. Нека видим:
Истината е във виното (Ин вино веритас)
Любима на много фраза, която се използва от всички любители на тази алкохолна напитка. И може би така казана фразата, ни подсказва, че без влиянието на виното ние не можем да проумеем истината и същността на различни въпроси. Оригиналният израз е от Плиний Стари и всъщност обаче гласи, че „Истината е във виното, а здравето е във водата.“ – Ин вино веритас, ин аква санитас.
Още: Сирна седмица 2025 - традиции и обичаи
Още: В кой мъж са били влюбени Дора Габе и Елисавета Багряна
За мъртвите или добро, или нищо
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Великденски пости 2025: Кога започват, какво трябва и не трябва да се прави
Още: Месни заговезни 2025 г.: Последният пир преди поста – традиции и рецепти за празничната трапеза
Всички знаем, че когато човек почине, не бива да се изричат лоши думи за него. Ако нямаме какво хубаво да кажем – по-добре е да замълчим, защото можем да си доведем гнева на покойника. Но всъщност оригининалният израз с продължението изглежда по този начин: „За мъртвите или добро, или нищо друго освен истината“. Тези думи принадлежат на Хилон от Спарта – древногръцки политик и поет от 6 в. пр.Н.е. Интересно е как все още са останали известни във времето, а дори в наши дни „мъртвите“ бива заменено и с „бившите“.
Век живей, век учи
Ако не сте запознати с тази фраза, днес ще ви представим оригиналния и вид и първоизточника и. Често е използвана от учителите, за да насърчи интереса към образованието. Думите се приписват на Ленин, но всъщност този, който пръв ги е изрекъл, е Сенека – „Век живей – век се учи как да живееш“, гласят неговите слова.
Още: Каква е връзката между Сирни и Месни Заговезни?
Още: Кои традиции задължително се спазват на Месни Заговезни?
Пътят към Ада е постлан с добри намерения
Много хора разбират тези думи погрешно и не се опитват да вникнат в истинското им значение. А може би това се дължи и на факта, че не знаят оригиналната фраза, която звучи така: „Пътят към Ада е постлан с добри намерения, пътят към Рая е постлан с добри дела.“ Вече всичко започва да придобива смисъл, нали?
В СССР няма секс
Този израз се е настанил като твърдение за живота на хората по онова време, но това просто са думи, извадени от истинския им контекст. Става въпрос за едно интервю с Людмила Живкова, в което тя е попитана от американска репортерка дали имат реклами със секс. На което тя отговаря „Не, ние нямаме секс и сме категорично против!“. Е, изводите си правете сами.