Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

5-те фрази, които звучат коренно РАЗЛИЧНО, извадени от контекста

28 ноември 2021, 15:15 часа

Има безброй известни от години реплики, които ние използваме в ежедневието си, но знаем ли всъщност как те звучат в контекста на първоизточника си?

Още: В кое китно градче е роден Никола Вапцаров

Още: С кои трикове ще спестим много време при почистване на керамичен плот

Понякога дадена фраза е толкова актуална, че забравяме да проверим за какво всъщност става въпрос и какво е продължението ѝ. Днес ще ви дадем 5 примера за това как фразите могат да звучат съвсем различно, ако ги разглеждаме в цялостта им. Нека видим:

Истината е във виното (Ин вино веритас)

Любима на много фраза, която се използва от всички любители на тази алкохолна напитка. И може би така казана фразата, ни подсказва, че без влиянието на виното ние не можем да проумеем истината и същността на различни въпроси. Оригиналният израз е от Плиний Стари и всъщност обаче гласи, че „Истината е във виното, а здравето е във водата.“ – Ин вино веритас, ин аква санитас.

Още: С тези пълнени кюфтета по турски ще си оближете пръстите

Още: Топ 15 въздействащи цитата от нашите любими български автори

За мъртвите или добро, или нищо

Всички знаем, че когато човек почине, не бива да се изричат лоши думи за него. Ако нямаме какво хубаво да кажем – по-добре е да замълчим, защото можем да си доведем гнева на покойника. Но всъщност оригининалният израз с продължението изглежда по този начин: „За мъртвите или добро, или нищо друго освен истината“. Тези думи принадлежат на Хилон от Спарта – древногръцки политик и поет от 6 в. пр.Н.е. Интересно е как все още са останали известни във времето, а дори в наши дни „мъртвите“ бива заменено и с „бившите“.

Век живей, век учи

Ако не сте запознати с тази фраза, днес ще ви представим оригиналния и вид и първоизточника и. Често е използвана от учителите, за да насърчи интереса към образованието. Думите се приписват на Ленин, но всъщност този, който пръв ги е изрекъл, е Сенека – „Век живей – век се учи как да живееш“, гласят неговите слова.

Още: Защо няма дебели китайки: 6 трика, които спазват стриктно

Още: Каква е тайната да отгледаме здрав разсад домати

Пътят към Ада е постлан с добри намерения

Много хора разбират тези думи погрешно и не се опитват да вникнат в истинското им значение. А може би това се дължи и на факта, че не знаят оригиналната фраза, която звучи така: „Пътят към Ада е постлан с добри намерения, пътят към Рая е постлан с добри дела.“ Вече всичко започва да придобива смисъл, нали?

В СССР няма секс

Този израз се е настанил като твърдение за живота на хората по онова време, но това просто са думи, извадени от истинския им контекст. Става въпрос за едно интервю с Людмила Живкова, в което тя е попитана от американска репортерка дали имат реклами със секс. На което тя отговаря „Не, ние нямаме секс и сме категорично против!“. Е, изводите си правете сами.

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Григоров
Ивайло Григоров Отговорен редактор
Новините днес