Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

5 старинни начина за запазване на хранителни продукти

01 февруари 2022, 17:10 часа

Във всички времена и епохи пред хората стоял въпросът за осигуряване на храна. В древността обаче истинският проблем бил не толкова самото добиване на хранителните продукти, колкото съхраняването им. Да, днес във всяко жилище има хладилник – но преди стотици и хиляди години било необходимо да се използват различни трикове, за да има какво да се яде през студения сезон, когато зеленчуковите култури и плодните дървета не дават реколта.

Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация

Още: Знаете ли тези малко известни обичаи на Бъдни вечер

1. Езера. В праисторически и древни времена хората се прехранвали главно с лов на диви животни и събирателство на растения. Тогава въпросът за запазване на храната по-дълго време стоял особено остро. Един от най-популярните начини за удължаване на „срока на годност“ на продуктите, преди всичко на месото, бил използването на водоеми като естествени, природни хладилници. Археологическите находки показват, че преди няколко хиляди години месото на големи животни като мамути, било поставяно в езера, което позволявало да се съхранява до 6 месеца поради наличието на лактобацили във водата, които произвеждат млечна киселина – именно тя запазва мускулите, като в същото време ги омекотява.

2. Блата. Въпреки че хората винаги се стараели да се заселят близо до природни водоеми, последните все пак не били достатъчно. Затова подходящи за съхраняване на храна се оказали дори блатата. Основен носител на техните хладилни свойства е торфът, който представлява хладна, силно киселинна среда с ниско съдържание на кислород - идеална за консервиране на нетрайни продукти. Например, в Северна Европа била доста разпространена практиката да се съхранява масло в блата - и понякога такива вековни маслени запаси се откриват в наше време при пресушаването на блатни местности.

3. Салицилова киселина. За по-кратковременно съхранение на месо или риба са използвани по-малко радикални методи. Например, продуктите може да бъдат поръсени със салицилова киселина. За по-добър резултат веществото под формата на прах се втривало внимателно по протежение на костите и хрущялите, а след това се увивало в кърпа. С този метод месото и рибата могат да се съхраняват повече от две седмици. А накисването на яйца в разтвор на салицилова киселина им позволява да се запазят до 6 месеца.

Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод

Още: Знаете ли как мандарините се отразяват върху работата на черния дроб?

4. Керамични съдове. В Персия през Средновековието, за да се запази храната по пътя, я слагали в керамични гърнета, които се увивали с мокри парцали. Главното било да не се забрави парцалите периодично да бъдат навлажнявани - тогава продуктите вътре в съдовете остават хладни и се съхраняват доста дълго време.

5. Въглища. Месото може да се съхранява седмици наред и да остане свежо благодарение на... въглища. То се нарязва на парчета, които се овалват в дървени въглища. След това се увива в кърпа и се окачва да виси на тъмно място. Въглищата са добре познат антисептик. Дори месни продукти, които започвали да се развалят, бивали спасявани по следния начин: измивали добре месото, слагали го в съд с вода и хвърляли там жарава - по този начин едновременно го дезинфекцирали и се избавяли от неприятната миризма.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любомир Атанасов
Любомир Атанасов Отговорен редактор
Новините днес