На 24 ноември в църковния календар е денят, в който се почита паметта на Света великомъченица Екатерина. Ето какви са традициите и обичаите, свързани с празника.
История на празника
Св. Екатерина е родена в Александрия през 3 век и е известна със своята красота, мъдрост и образование. Тя била дъщеря на знатно и богато семейство. Според легендата тя се отдала на на християнството, след като видяла Дева Мария и Исус Христос. След това Екатерина започнала активно да проповядва християнската вяра, привличайки много хора към християнството, включително философи и воини.
23 ноември - какъв църковен празник е, традиции и обичаи
Вярата е причината тя да бъде преследвана и гонена по време на управлението на император Максимин. Екатерина отказала да принесе жертва на езическите богове и за това била подложена на тежки мъчения. Тя преживяла много изпитания, но останала непоклатима във вярата си. Екатерина загинала мъченически, но нейната твърдост и вяра я направили символ на духовна сила и преданост към Бога. Нейните мощи се съхраняват в манастира "Св. Екатерина" на Синайската планина, който е един от най-старите християнски манастири в света.
Традиции, обичаи и забрани, свързани с празника
Не можете да се смеете силно, да танцувате или да пеете. Забранява се консумацията на месо и млечни продукти. Тъй като този ден е по време на Рождественски пост, трябва да се ядат само постни ястия и да не се ядат месо, яйца и млечни продукти. Не трябва да шиете, плетете и да се занимавате с тежък физически труд.
Бременната жена не трябва да работи на този ден. Вярва се, че ако бременната жена само си почива, ще има леко раждане. Отдавна се смята за лош късмет да се пали огън.
Сред нашите предци е имало много интересни знаци за този ден. Те са вярвали, че ако времето е ясно на този ден, очаква се студена зима. Ако е топло навън - очаквайте силни студове през втората половина на декември. Ако има размразяване или мъгла - очаква се застудяване след 4 декември. Ако има малки звезди в небето, това означава, че се очаква снеговалеж.
Денят се нарича празник на женската съдба, защото Света Екатерина се смята за покровителка на всички жени. На този ден момите правят гадания за бъдещия си съпруг, а тези, които много искат да се омъжат, трябва да отидат на църква, да се помолят на светицата и да запалят свещ за нея.
На този ден имен ден празнуват Екатерина, Катя, Кина, Катрин, Тина, Тинка.
22 ноември - какъв църковен празник е, традиции и обичаи