Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

100 гр от това и пералнята ще стане като нова

23 януари 2025, 19:00 часа

За да може една пералня да изпълнява функциите си добре, тя се нуждае от редовна поддръжка, в противен случай устройството може да се повреди много бързо. За основен враг на пералнята се счита твърдата вода, тъй като съдържа твърде много минерали - калциеви, магнезиеви и натриеви соли. Тези микроелементи имат способността да се натрупват и да се отлагат върху електрическия нагревател и други части на пералнята под формата на варовик. И в условията на постоянна влажност и топлина в домакинския уред се появява мухъл, което води до появата на неприятна миризма. За да се отърват от тези проблеми, опитни домакини използват импровизирани средства, които са се оказали изключително ефективни.

Как най-лесно да източим водата от пералнята?

Как бързо да почистите пералня от варовик и мухъл: традиционни методи

Белина. Нашите баби са използвали това евтино лекарство, когато не е имало професионални препарати. Трябва да запомните, че трябва да носите ръкавици, когато работите с белина и да избягвате попадането й в очите или други части на тялото. Изсипете 100 гр белина в барабана на пералнята и пуснете цикъл на пране без дрехи. Температурата не трябва да е по-ниска от 60 градуса. Хлорният агент ефективно ще почисти всички вътрешни части от варовик и котлен камък, а барабанът и гуменият маншет ще бъдат без мухъл. Просто се уверете, че методът за почистване с хлор не е забранен от производителя на пералнята.

Как най-лесно да дезинфекцираме пералнята?

 

Лимонена киселина. Това е друг евтин, но изключително ефективен препарат за почистване на перални. Той ще почисти идеално барабана и ще измие всички вътрешни части на уреда от котлен камък и варовик. Трябва да вземете 100 гр лимонена киселина и да я изсипете в отделението за прах. Трябва да добавите и 2 супени лъжици сода. След това трябва да включите цикъла на пране в режим "Памук" при температура 40 градуса. Не е необходимо да поставяте дрехи в барабана, в противен случай цялата мръсотия ще се утаи върху тях след почистване.

Как да перете голяма завивка в пералня?

Други методи за почистване на пералнята

Използване на калцинирана сода - почистването на мухъл изисква цялостен подход. Първата стъпка е да премахнете всички следи от гъбички и след това да използвате калцинирана сода: Смесете я с вода в равни пропорции до кремообразна смес.

Разпределете сместа върху повърхността на машината, като се фокусирате върху барабана, тавата за прах и гумените уплътнения. Оставете пастата за няколко часа. Използвайте влажна гъба, за да отстраните содата за хляб и плесента.

Почистване с белина и оцет - често спорите на гъбичките се намират на труднодостъпни места, които трудно се почистват със сода. В този случай можете да направите следното: Изсипете всеки почистващ препарат, съдържащ хлор, в тавата за прах. Ще бъде достатъчно да излеете 1 литър от веществото.

Какво количество дрехи е най-добре да се слага в пералнята

 

Задайте на машината на най-дългата програма (например „Накисване“). Задайте температурата на водата на най-високата настройка. Стартирайте уреда без да слагате дрехи в барабана. След завършване на цикъла изсипете оцетния разтвор в тавата ( 3 супени лъжици оцет на 100 ml вода). Включете режима "Изплакване".

Сода и оцет - комбинираното действие на сода и оцет ви позволява бързо да премахнете котления камък от частите на пералнята. За да почистите вашата машина, изпълнете следните стъпки:

  • Смесват се 5 супени лъжици сода бикарбонат със 100 мл топла вода. Изсипете разтвора в отделението за прах.
  • Изсипете 0,5 литра 9% оцет в барабана. Вместо оцет може да използвате оцетна есенция, която се смесва с вода в съотношение 1:7.
  • Изберете най-дългата програма за пране и стартирайте машината.

След като цикълът приключи, изсипете малко препарат за миене на съдове в тавата за прах и задайте допълнително изплакване.

Повтаряйте тези стъпки на всеки 2-3 месеца. Всяка пералня се нуждае от правилна грижа. Простите почистващи продукти, описани в тази статия, ще ви помогнат да премахнете петна, да се отървете от неприятните миризми и да поддържате прането си чисто.

Тези дрехи нямат място в пералнята - НЕ ги перете там

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес