Какво производство е компютъра, от който четете това? А знаете ли за успехите на страната ни в сферата на електронната промишленост и по-специално в производството на компютри в България? Тези 10 факта със сигурност ще ви изненадат.
Още: Знаете ли кой е "измислил" Дядо Коледа?
Още: 23 декември - какъв църковен празник е утре, традиции и обичаи
Производството на компютри в България – 10 факта, които не знаете
1. През 70-те и 80-те години на 20 век в България е било силно развито производството на компютри
2. Залезът на този дял от електронната промишленост у нас, белязал бурен разцвет до края на 80-те години, започнал след прехода към пазарна икономика през 90-те.
Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
Още: Лекар: В коя седмица започва да се чува пулсът на бебето?
3. Благовест Сендов е един от членовете на екипа, създал първия български компютър Витоша. Мястото на създаване е в Изчислителния център към Института по математика на БАН. Годината е далечната 1962.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
3. Първият български компютър „Витоша“ работи с електронни лампи.
4. „Правец 82“ поставил началото на масовото производство на компютри в България всъщност е преименуваният микрокомпютър ИМКО. ИМКО е създаден в „Института по техническа кибернетика и роботика“ към БАН през 1980 г. и е първият български микрокомпютър. Производството му обаче не е масово, а лимитирано – 3 броя. След внедряването на машинката в завода „Правец“ тя получава ново име, с което остава известна в историята ни, и стартира масово производството на компютри в България.
5. 8-битовите компютри от серията Правец следват компютърната архитектура на Apple.
Още: Знаете ли тези малко известни обичаи на Бъдни вечер
Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод
6. Първите заводи за изчислителна техника у нас, които са заети и с производството на компютри в България, са изградени и оборудвани по лиценз от Япония.
7. Началникът на един от първите заводи у нас за производство на изчислителна техника – инж. Райчев – е жертва на партийни амбиции и е изпратен в Белене, откъдето го спасява лично Тодор Живков, който командирова инж. Райчев в град Правец, поставяйки го на отговорна позиция – отговорник производство.
8. В края на 80-те години е функционирало съвместно предприятие между България и Узбекистан, което произвеждало множество компютри за училищата в страната ни.
9. В България в години назад са се произвеждали десетки различни модели компютри Правец.
10. Моделите Правец, произвеждани в България, първоначално били 8-битови, след това 16 и накрая – 32-битови.
Как е щяло да се развие възходящото и процъфтяващо производство на компютри в България, ако не е била пазарната икономика, можем само да гадаем. Днес компютрите, които стоят пред нас, са чуждестранно производство, но не бива да забравяме, че някога и България е имала традиции и постижения в производството на компютри при това достойни за гордост. България е произвеждала 40% от компютрите в Източна Европа – факт, който няма как да пропуснем и да забравим.