Нашите данни са, че единствено и само той е имал достъп до този сейф. А дали пари са отивали към политическа партия, няма такива доказателства до момента и не считам, че трябва да се коментира. Проверяваме много неща, няма да коментирам дали търсим връзка с политически партии. Това уточни прокурор Димитър Петров, прокурор от Специализираната наказателна прокуратура във връзка с откритите около 430 000 недекларирани лева в банков сейф, нает от главния секретар на Държавната агенция за българите в чужбина (ДАБЧ) Красимир Томов.
Още: "Няма заплахи": МВР разкри кое е породило сигналите за бомби в училищата
Още: Окончателно: Доживотен затвор за убиеца от "Соло"
От думите на Петров пред Нова телевизия се разбра и, че засега няма данни и доказателства по-висшестоящи от Томов и бившия ръководител на ДАБЧ Петър Харалампиев. Като доказателство за добрата работа на държавното обвинение след намек, че няма много доказано корумпирани на висока длъжност в затвора, Петров посочи последния мониторингов доклад на ЕК.
Припомняме, че вчера (20 ноември) имаше специална проверка на нает от Томов банков сейф, в който бяха намерени парите. Официално обаче Томов е декларирал пред НАП 25 350 лв. спестени средства, както и 36 000 лв. от заплати.
Самият Томов остава в ареста, а дотук защитата му тиражира версията, че обвиненията срещу него – за търговия с удостоверения за български произход, за да може купилите си ги лица по-лесно да се сдобият с български паспорти, са несъстоятелни, защото не са намерени парите, с които евентуално се е плащало.
Още: Укривали данъци и не внасяли осигуровки: Разбиха престъпна група, ощетявала бюджета с милиони
Още: При опит да бъде нелегално пренесен: Хванаха голямо количество фреон във Видин
Припомняме, че прокуратурата влезе в Агенцията за българите в чужбина на 29 октомври. Председателят Петър Харалампиев и още над 20 души бяха задържани в рамките на спецоперация за разследване на корупционни практики в Агенцията. Обвинения бяха повдигнати на четирима, сред които са председателят и главният секретар на институцията. Специализираната прокуратура внесе в съда искане за мярка за неотклонение "задържане под стража" спрямо трима. Специализираният съд остави в ареста Харалампиев и другите двама, които са главният секретар на агенцията Красимир Томов и Марко Стойов.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "БОЕЦ": Висшият съдебен съвет, работещ с изтекъл мандат, си е раздал огромни бонуси
Обвиненията към бившия вече шеф на Агенцията за българите в чужбина са за подкуп от 5000 евро и 5 случая, когато е получил по 350 евро, за да въздейства на свои подчинени, за да задвижат такива документи за българско гражданство. Главният секретар е обвинен, че два пъти повлиял на свой подчинен, за да вземе такова решение, от което получил суми от 800 и 1500 евро.