Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

11 трика да спрем разхищението на храна

03 април 2024, 10:03 часа • 9207 прочитания

Разхищението на храна е сериозен екологичен и икономически проблем. Намаляването на загуба на храна на ниво домакинство е един от начините за справяне с проблема и не изисква особени усилия. Ето как да го постигнете:

Направете списък

 Планирайте менюто си за няколко дни напред или за една седмица. Проверете съставките в хладилника и шкафовете, след това напишете списък за пазаруване само с продуктите, от които се нуждаете.

Още: Кои са "горещите точки" в храните и как допринасят за климатичната криза? (ГРАФИКА)

Придържайте се към списъка

 Вземете списъка със себе си и се придържайте към него, когато сте в магазина. Не се изкушавайте от оферти и не пазарувайте, когато сте гладни; ще се върнете с повече от необходимото.

Поддържайте хладилника си

Проверете дали уплътненията са добри, а също и и температурата. Храната трябва да се съхранява при максимална температура между 1 и 5 °C за максимална свежест и дълготрайност.

Още: Как да намалим разхода на хартия в домакинството

Снимка: iStock

Не изхвърляйте

Плодовете, които тъкмо омекват, могат да се направят на смутита или плодови пайове. Зеленчуците, които започват да увяхват, могат да се приготвят на супа.

Още: Спорт и екология: Да се грижим за себе си и природата едновременно

Срокът на годност

Научете се да разбирате сроковете на годност и „най-добър до“. Това често са просто предложения на производителите за оптимално качество и не са стриктни показатели.

Изразходвайте остатъците си

Вместо да изхвърляте остатъците в кошчето, защо не ги използвате за нови ястия? Има множество готварски книги и материали, посветени на използване на остатъците.

Още: Кампанията Weather Kids призовава за спешни климатични действия в името на идните поколения (ВИДЕО)

Разместете

Когато купувате нова храна от магазина, сложете всички по-стари артикули в шкафовете и в хладилника най-отпред. Поставете новата храна назад.

Сервирайте малки количества

Сервирайте малки количества храна с уговорката, че всички могат да се върнат за още, след като приключат с порцията си. Това е особено полезно за деца, които рядко преценяват колко могат да изядат наведнъж.

Още: 10 начина да пестим вода у дома

Купувайте каквото и колкото ви трябва

Купувайте насипни плодове и зеленчуци вместо предварително опаковани, тогава можете да купите точно необходимото количество. Може да пазарувате и насипно варива, ориз и други продукти. Така ще намалите и пластмасовите опаковки.

Замразете

Ако ядете само малко количество хляб, замразете останало и когато се приберете у дома извадете няколко филийки няколко часа преди да имате нужда от тях. По същия начин гответе храни на партиди, така че да имате готови ястия за вечерите, когато сте твърде уморени, за да готвите, подсказват от Климатека.

Още: 9 начина да се храним по-екологично

Превърнете го в "храна за градината"

Някои хранителни отпадъци са неизбежни, така че защо да не създадете компостно кошче за обелки от плодове и зеленчуци. След няколко месеца ще имате ценен компост за вашите растения. Ето тук може да намерите и карта на компостерите във Вашето населено място. Ако имате сготвени хранителни отпадъци, тогава кухненски компостер Бокаши ще свърши работа. Просто го „нахранете“ с остатъци (можете дори да сложите риба и месо в него), поръсете слой от специални микроби (ефективни микрооорганизми) и оставете да ферментира. Полученият продукт може да се използва върху стайни растения и в градината. Разтвор за бокаши компостиране може да се закупи от български дистрибутори, а също и да се заквасва вкъщи (по подобие на киселото мляко или кваса за хляб).

Как се променят сезоните по света и в България (ГРАФИКИ)

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес