Нощ на отворените врати предстои довечера в Националната астрономическа обсерватория в Рожен по повод Европейската нощ на учените и 145 години от създаването на БАН.
Още: Магнитни бури за седмицата 20-26 януари 2025 г.: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)
Още: Земята ли е единствената планета в Слънчевата система с тектоника на плочите?
Ако времето е ясно, в Посетителския център може да се наблюдава планетата Сатурн, видима в угасващото зарево на залеза ниско на югозапад в съзвездието Везни. Веднага след свечеряване може да се види планетата Марс, също ниско на югозапад в съзвездие Змиеносец, а Юпитер ще изгрее в 3.30 часа над източния хоризонт в съзвездие Рак.
По това време на годината се виждат и много звездни купове и мъглявини, сред които М8 - дифузната мъглявина "Лагуна" в съзвездие Стрелец, М24 - звезден облак пак в същото съзвездие и М11 - разсеян звезден куп в съзвездие Шит.
Националната астрономическа обсерватория в Рожен е най-голямата в Югоизточна Европа и на Балканския полуостров. Тя има шест телескопа. Официално е открита през 1981 година, но редовна наблюдателна дейност по научни програми има още две години преди това.
Още: Луната вече е в списъка с обекти на културното ни наследство в риск
Още: Starship на SpaceX се взриви при тестов полет и създаде хаос за самолетите (ВИДЕО)
Това е най-голямата еднократна инвестиция на България в научна инфраструктура - над 12 млн. лева. През 2010 година астрономите там откриха първата за обсерваторията извън-слънчева планета WASP-3c. До обсерваторията се стига по пътя за Смолян, малко над Чепеларе.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Планетата Фаетон и каква щеше да е съдбата на Земята
Още: Блокирана на МКС с месеци астронавтка се разходи в открития Космос (ВИДЕО)