Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Най-голямото Слънце, звездопад и затъмнение на Марс – космическите събития за Нова година

28 декември 2021, 08:40 часа • 9010 прочитания

Луната ще хвърли сянка върху Марс на 1 януари 2022 година а през Новата година ще може да се наблюдават звездопад и парад на планети, съобщава Людмила Кошман от Московския планетариум, цитирана от ТАСС.

Още: Огромен астероид ще се размине със Земята на Бъдни вечер

Още: Космологичната константа се оказа променлива

"В новогодишната нощ от 21:23 московско време до 00:23 часа (от 20.23 до 23.23 часа българско време – б.р.) може да се наблюдава покриването на Марс от Луната (своеобразно затъмнение на Марс). То ще се вижда само в Южна Австралия." То няма да може да се наблюдава от България, тъй като по това време Луната и Марс ще бъдат под хоризонта.

През 2022 година земните жители ще могат да наблюдават още едно затъмнение на Марс от Луната. По това време Марс ще се намира в противостояние на Слънцето.

"Пълната Луна за 40 минути ще закрие яркия Марс. Това рядко астрономическо събитие ще се случи на 8 декември 2022 г. в 8.00 часа (7.00 часа българско време) и ще може да се наблюдава на утринното небе", отбелязват от планетариума.

Още: Лунен календар за 2025 г.

Още: Магнитни бури за седмицата 16-22 декември 2024 година: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)

Звездопад и най-голямото Слънце

Посрещането на Новата година съвпада с максималната активност на метеорния поток Квадрантиди. Освен това от Земята ще може да се наблюдава най-голямото Слънце за годината.

Потокът Квадрантиди ще достигне пик на активност в нощта на 4 януари. Астрономите очакват до 120 метеора на час, или една-две "падащи звезди" в минута. "Условията за наблюдение на метеорите са благоприятни. Младата Луна няма да пречи. Най-доброто време за наблюдения ще бъде от полунощ до разсъмване, когато радиантът ще се окаже максимално високо над хоризонта."

След полунощ радиантът – мястото, от което изглежда, че излитат метеорите, ще се намира в съзвездие Воловар, под "дръжката" на коша на съзвездие Голяма Мечка.

Също така на 4 янури Земята ще бъде в перихелий – най-близката до Слънцето точка от своята орбита, поради което Слънцето ще изглежда с 3% по-голямо, отколкото през юли, когато Земята е в афелий – най-отдалеченото разстояние от Слънцето.

Още: Слънчевата система можеше да е различна: тя била променена от нашествие от дълбокия космос

Още: Магнитни бури за седмицата 9-15 декември 2024 година: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)

Две слънчеви и две лунни затъмнения очакват жителите на Земята през 2022 година. Две частични слънчеви затъмнения ще има на 30 април и 25 октомври и две пълни лунни затъмнения – на 16 май и 8 ноември.

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес