Астрономи от Великобритания и САЩ са изучили възможен сблъсък на масивна комета със Слънцето и са публикували резултатите в The Astrophysical Journal, пише Discovery News.
Според оценките на учените за достигането на долните слоеве на атмосферата кометата трябва да е по-тежка от един милион тона. При достатъчни размери и приближаване към Слънцето кометата може да падне на неговата повърхност със скорост над 600 километра в секунда.
При това ядрото на кометата ще изпитва напречна деформация чак до взрив в слънчевата атмосфера, съпровождан от ултравиолетово и рентгеново лъчение, чието наблюдение е възможно със съвременните обсерватории.
Сблъсъкът ще се съпровожда от изхвърляне на енергия, еквивалентна на тази при коронални изхвърляния, но ще протече на много по-малка площ от повърхността на Слънцето. Като цяло взривът може да доведе до образуването на ударни вълни в атмосферата на звездата.
Учените са наблюдавали близки полети на комети до Слънцето. През 2011 година кометата C/2011 W3 (Лавджой) прелетя на 120 000 км от звездата и попадна в неговата корона. Тя успя да се съхрани благодарение на своите размери (500 метра диаметър на ядрото).
След 2011 година учените наблюдаваха кометата C/2012 S1 (ISON), която през 2014 година също се приближи към Слънцето. Според учените сблъсъци между комети и Слънцето са се случвали в миналото, ще се случват и в бъдеще с честота около веднъж на столетие, допълва Lenta.ru.