По-стари, богати на въглерод тропически гори продължават да изчезват с плашеща скорост, сочат сателитни данни.
През 2019 година горска площ с размерите на футболно игрище е изчезвала на всеки 6 секунди, се казва в проучване на университета в Мериленд за дървета над 5 метра, пише БГНЕС.
Бразилия отчита загуба от 1/3 - най-лошата загуба за 13 години освен огромните скокове през 2016 и 2017 година заради пожари. Индонезия и Демократична Република Конго обаче успяват да намалят загубите на дървета, съобщава BBC.
Австралия отбелязва шесткратно покачване на общата загуба на дървета след драматичните пожари в края на 2019 година.
Освен че съхраняват огромни количества въглероден диоксид, тропическите гори, където дърветата могат да бъдат на стотици или дори хиляди години, са дом на много животински видове. Тропиците са загубили 11,9 милиона хектара дървесна растителност, установи проучването - 3,8 милиона по-стари горски площи - третата най-голяма загуба на дървета от 2000 година насам и леко увеличение от 2018 година.
"Нивото на загуба на гори, на което сме свидетели през 2019 година, е неприемливо. Ако правителствата провеждат добри политики и прилагат законите, загубата на гори ще намалее. Но облекченията на ограниченията за изгаряне или комерсиалните проучвания на горски територии ще увеличат загубата на гори", казва Франсис Сиймор от Института за световни ресурси.
В Бразилия те са свързани с ограбване на земя и добив на полезни изкопаеми. "Тези нахлувания са особено тревожни, като се има предвид, че коренните жители са едни от най-добре съхраняващи гори в Бразилия и по целия свят", казва Микаела Вайс от Global Forest Watch.
Индонезия обаче отбелязва, че загубите остават на исторически ниски нива за трета поредна година, благодарение, изглежда, на твърдите действия на правителството.
Лиз Голдман от Global Forest Watch заявява: "Редица политики в Индонезия допринесоха за тази положителна тенденция, между които засилено прилагане на закони за предотвратяване на горски пожари и сеч, въведени за първи път през 2011 година".
Колумбия също отбеляза спад от 35% в загубите на гори в сравнение с 2018 година. Но Боливия отбелязва загуби с 80% по-големи от всяка друга година, след като пожарите по вина на селскостопанска дейност излязоха извън контрол. Почти 12% от сухата гора в Източна Боливия, в която живеят коренни жители, ягуари, гигантски броненосци и тапири, е изгорена.