Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Учени ще произвеждат зелен водород от морска вода

06 март 2023, 12:09 часа • 3525 прочитания

Зеленият водород ще изисква много вода за електролиза – девет литра чиста вода са необходими за генериране на един килограм водород. Изследователи казват, че са открили лесен начин за използване на морска вода в стандартни електролизатори.  

Още: Захлаждането, предизвикано от Ла Ниня ще бъде слабо и краткотрайно

Още: 2024 г. е напът да стане най-горещата в историята

Международен екип от университета в Аделаида, Австралия, университетите в Тиендзин и Нанкай в Китай и държавният университет в Кент в САЩ публикуваха съвместно ново изследване, което твърди, че прост, евтин киселинен слой, положен върху катализатора в обикновен електролизатор, прави възможно да се разделя морска вода на кислород и водород с почти 100% ефективност – без никаква предварителна обработка, освен филтриране.

ОЩЕ: Енергийна криза: Може ли Брауновият газ да замести природния и колко ще стува? (ВИДЕО)

Ако зеленият водород може да се произвежда в големи количества с помощта на морска вода, тогава където и да се използва – в автомобили, комунални батерии или други приложения – той ще се свързва с кислород и ще бъде пуснат обратно в околната среда във вид на прясна вода. Това означава лесно съхранение на чиста енергия с бонус обезсоляване и добиване на пречистена вода. 

Още: Сухото бъдеще на Европа е поставено под въпрос от климата на миоцена

Още: "Платете си за климата": Бедните страни разочаровани от богатите - искат 5 пъти повече пари

Обикновеният катализатор за електролизаторите, казва екипът, може да бъде направен от кобалтов оксид, с хромен оксид на повърхността му. Морската вода би разрушила тези катализатори заради ерозията, дължаща се на хлорните йони, чрез неразтворимите утайки от магнезий и калций, които се натрупват и блокират електродите, съобщават още от Технюз.

ОЩЕ: Завод за зелен водород иска да строи Прокопиев с датчани, областният на Бургас го спря засега

Но добавянето на киселинен слой на Луис върху катализатора може да улови достатъчно отрицателно заредени хидроксилни аниони от морската вода, за да генерира силно алкална среда с pH 14 около катализатора, спирайки както хлоридните атаки върху катализатора, така и образуването на утайки върху електродите.

В момента екипът работи по увеличаване на мащаба на своята система за електролиза, така че да достигне комерсиален мащаб на инсталацията.

Още: За 30 години: Таджикистан е загубил 1000 ледника

Още: Кехлибар на 90 милиона години, открит в Антарктида, разкрива тайните на древна гора

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Михаил Митев
Михаил Митев Отговорен редактор
Новините днес