Зеленият водород ще изисква много вода за електролиза – девет литра чиста вода са необходими за генериране на един килограм водород. Изследователи казват, че са открили лесен начин за използване на морска вода в стандартни електролизатори.
Още: Нова критична прогноза: Климатичен обрат до 2038 г. и изчезване на цели екосистеми
Още: Ще засегне всички. Описаха механизма на обедняване заради глобалното затопляне
Международен екип от университета в Аделаида, Австралия, университетите в Тиендзин и Нанкай в Китай и държавният университет в Кент в САЩ публикуваха съвместно ново изследване, което твърди, че прост, евтин киселинен слой, положен върху катализатора в обикновен електролизатор, прави възможно да се разделя морска вода на кислород и водород с почти 100% ефективност – без никаква предварителна обработка, освен филтриране.
ОЩЕ: Енергийна криза: Може ли Брауновият газ да замести природния и колко ще стува? (ВИДЕО)
Ако зеленият водород може да се произвежда в големи количества с помощта на морска вода, тогава където и да се използва – в автомобили, комунални батерии или други приложения – той ще се свързва с кислород и ще бъде пуснат обратно в околната среда във вид на прясна вода. Това означава лесно съхранение на чиста енергия с бонус обезсоляване и добиване на пречистена вода.
Още: Tвърде разрушителни са: Забранените имена за урагани
Още: Ключово арктическо течение е напът да изчезне. Какви ще са последиците
Обикновеният катализатор за електролизаторите, казва екипът, може да бъде направен от кобалтов оксид, с хромен оксид на повърхността му. Морската вода би разрушила тези катализатори заради ерозията, дължаща се на хлорните йони, чрез неразтворимите утайки от магнезий и калций, които се натрупват и блокират електродите, съобщават още от Технюз.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Не само живите са важни. Учени разкриха ползата от мъртвите дървета
Още: Глобално затопляне: Как загубата на вода променя оста на Земята (ВИДЕО)
ОЩЕ: Завод за зелен водород иска да строи Прокопиев с датчани, областният на Бургас го спря засега
Но добавянето на киселинен слой на Луис върху катализатора може да улови достатъчно отрицателно заредени хидроксилни аниони от морската вода, за да генерира силно алкална среда с pH 14 около катализатора, спирайки както хлоридните атаки върху катализатора, така и образуването на утайки върху електродите.
В момента екипът работи по увеличаване на мащаба на своята система за електролиза, така че да достигне комерсиален мащаб на инсталацията.
Още: Meteo Balkans предупреждава: Чудовищни урагани ще се сформират за броени часове