С политическа цел се лансира тезата, че затоплянето е нещо лошо – никога светът не е бил толкова мирен, толкова сит, толкова богат. В момента се намираме във фаза, в която климатът е малко по-топъл, отколкото преди половин век. Това заяви в ефира на bTV климатологът доц. Георги Рачев.
Още: Meteo Balkans предупреждава: Чудовищни урагани ще се сформират за броени часове
"Никой не е казал, че пустините трябва да се увеличават. Последните изследвания показват увеличение на валежите в южната част на Сахара", посочи той.
Доц. Рачев коментира, че няма нищо драматично в последните природни явления в Европа и даде примери стотици години назад в историята, която е имало както периоди с високи, така и такива с по-ниски температури.
Смъртоносните горещи вълни ще зачестят в тропиците Дори и да се понижат темповете на повишаване на температурите, половината планета ще е изложена на опасност
Още: Твърде скоро: Настъпва краят за императорския пингвин
Още: Природата алармира: Покривката на Арктика е критично ниска
Доц. Георги Рачев се изказа скептично за тиражираното от „жълти” сайтове интервю с „климатолога, който винаги познава” – швейцарецът Рето Кнути, който твърди, че след 3 години ще настъпи рязка промяна на климата по света. Текстът тръгва от неназован руски сайт, за да стигне до родни онлайн издания със съмнителна репутация.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Как ще изглежда Антарктида без ледовете
Още: Прогноза на учени: Идва "камшичен удар" от наводнения и суши
Българският експерт отбеляза, че интервюто все още не е излязло и ще е интересно да видим какво Кнути е казал в действителност. „Псевдоинтервюто е написано в шамански стил, това не е стилът му. То е изградено от изсмукване, няма факти, едно непрекъснато заклинание”, подчерта доц. Рачев.
Според него важна тема е чистотата на въздуха и именно заради това Парижкото споразумение за климата е важно и уникално по рода си. „Ние не можем да дишаме въздух само за нас. Дори скандинавските страни не могат да избягат от глобалното замърсяване”, подчерта той.
Според него България също трябва да предприема действия по отношение на чистотата на въздуха. Като пример той даде енергийните помощи, които в момента са предимно във вид на твърдо гориво. Според климатолога трябва да се мисли за предоставяне на „зелена” електроенергия на нуждаещите се.
Още: В най-сухото място на Земята водата се крие пред погледа на всички
Още: Само 7 страни спазват стандартите за чист въздух: Къде е България?