Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

До какво е довело измирането на мегафауната преди 50 000 години?

29 ноември 2021, 11:55 часа • 2712 прочитания

Изчезването на големите тревопасни животни през кватернерния период е довело до забележително увеличаване на броя на горските пожари в пасищата по света, сочи ново проучване на американски биолози от Йейлския университет. Това потвърждава тезата, че тревопасните играят голяма роля в ограничаването на интензивността на горските пожари, като изяждат потенциално запалими материали. Статията на учените е публикувана в списание Science.

Разбира се, активността на пожарите в глобален мащаб се променя най-съществено под влияние на климата, но влиянието на тревопасните животни върху тези процеси също е много голямо и може да се изследва отделно. За да оценят влиянието на животните върху опасността от пожари на пасищата в световен мащаб, учените са сравнили степента на изчезване на големите тревопасни животни в късния кватернер въз основа на данни от седименти от тревни биоми.

Степента на изчезване варира от континент на континент и тези модели се отразяват в промените в пожарната активност. Честотата на пожарите е нараснала предимно там, където изчезването на големите тревопасни животни е било най-интензивно - в Южна Америка, а Африка била най-малко засегната от подобни катастрофални промени.

„Опасността от пожари в тревните екосистеми се е увеличила в отговор на изчезването на тревопасните животни и най-големи щети са претърпели онези континенти, на които са регистрирани най-големите загуби на тревопасни“, пишат учените. След изчезването на мегафауната през последните 50 хиляди години в съответните региони са възникнали много повече пожари.

Всичко това също предполага, че промените в общия брой на тревопасните животни трябва да се вземат предвид при прогнозирането на промените в интензивността на пожарите в глобален мащаб в близко и далечно бъдеще, а възстановяването на броя на големите тревопасни животни може да помогне за намаляване на броя на подобни инциденти.

Други проучвания също сочат, че последствията от изчезването на тревопасните животни могат да бъдат доста драматични. Например, след като хората са унищожили мегафауната на Австралия, броят на пожарите на този континент се е увеличил драстично.

 

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес