Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Защо датата на производство на зимните гуми е толкова важна

10 октомври 2023, 15:25 часа • 21695 прочитания

С настъпването на студеното време шофьорите се замислят за закупуване на зимни гуми. Не всички обаче са наясно защо трябва да се обърне специално внимание на датата на производство на самите гуми и да се провери дали те имат срок на годност.

Още: Безполезно и дори опасно – режим N съсипва автоматичната скоростна кутия

Още: Toyota отново е най-големият производител на автомобили в света

По правило новите гуми получават всички заявени от производителя характеристики. Ако гумата е току-що произведена, тя има гарантиран максимален експлоатационен живот. С течение на времето обаче сместа, от която се прави гумата, остарява. Този процес се случва не само при работа на автомобила. Гумата може да стои в склад и през това време качеството й ще се влоши.

Каква е максималната възраст на една гума?

Изследванията показват, че пет години съхранение при идеални условия е еквивалентно на 6 месеца ежедневна употреба на гуми. Най-оптималният експлоатационен живот за средните гуми за първите 5 години от датата на производство. Затова най-добрата практика е да се купуват прясно произведени гуми. В този случай техният експлоатационен живот ще намалее успоредно с износването на протектора.

Още: ЗИМНИ ГУМИ: Как действат и струва ли си да ги монтирате?

Още: Как да изберете правилните фарове и ЛЕД осветление за автомобила?

Още: BMW решава проблема с големите дисплеи пред шофьора

Какво обаче трябва да се направи с гуми, които са произведени преди 2-3 години? Трябва ли да ги купите?

За съжаление, не всички продавачи спазват правилните условия за съхранение на гуми. Нарушаването на правилата за съхранение може да доведе до по-бърза загуба на свойствата на продукта.

Правилното съхранение на гуми изисква сухо и добре проветриво помещение. Важно е да избягвате да ги поставяте близо до отоплителни уреди, за да предотвратите напукване. Също така трябва да избягвате излагането на гумите си на агресивни химикали като разтворители, основи и киселини. За да предотвратите деформация, препоръчително е да сменяте мястото на гумите на всеки 3 месеца.

Още: Защо болтовете на колелата трябва да се смазват

Още: Електрически гигант е на ръба на фалита

Шофьорите могат да удвоят живота на гумите си с лесен трик

Нарушаването на тези правила може да ускори процеса на стареене на гумите. Проблемът обаче е, че при покупка шофьорът не винаги може да разбере как и къде са били съхранявани конкретните гуми. Понякога шофьорите могат да закупят гуми от реномиран производител с добра отстъпка и след това да открият, че имат проблеми като загуба на налягане или напукване.

Още: При какви сигнали на таблото можете да шофирате и при какви не?

Още: Катастрофа и седалката се разпада: Прокремълски канал заклейми популярен китайски джип (ВИДЕО)

Какви последствия очакват водача, ако реши да закупи и монтира „стари“ гуми на колата си?

Първо, с течение на времето гумата губи своята еластичност, става по-твърда, което може да причини дискомфорт по време на шофиране. Въпреки това шофьорите, които не са особено придирчиви, може да не забележат голяма разлика.

Още: Има ли смисъл от по-тесни гуми през зимата?

Второ, безопасността при шофиране е намалена. Втвърдените гуми не осигуряват адекватно сцепление с пътната настилка, което води до увеличаване на спирачния път и влошаване на управлението на автомобила, което е особено критично за зимните гуми. При ниски температури тя трябва да остане мека, за да осигури необходимия контакт с пътя.

Трето, когато купувате нови гуми, е важно да се уверите, че маркировките на всяка от тях са еднакви. Гумите от различни партиди могат да се съхраняват при различни условия и ако маркировките са различни, това може да доведе до непредсказуемо поведение на пътя.

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Велизар Георгиев
Велизар Георгиев Отговорен редактор
Новините днес