Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Volvo унищожава по една кола на ден в името на безопасността

09 декември 2020, 17:18 часа • 4395 прочитания

Поне едно чисто ново Volvo участва в краш-тестове в лабораторията на Центъра за безопасност на Volvo Cars, който отбелязва своята 20-годишнина. По време на откриването й от шведския крал, през 2000 г., това беше една от най-модерните съоръжение от този вид в света и в много отношения е лидер и до днес.

Още: Кои са най-безопасните автомобили на 2024 година?

Още: Как да стигнете до сервиза, ако генераторът откаже на пътя

Лабораторията помага на инженерите на Volvo Cars да внедрят революционни новости при безопасността и да анализират реални пътно-транспортни произшествия, тъй като компанията се стреми към бъдеще, в което никой не е убит или сериозно ранен в нов автомобил на марката.

Тя съдържа две тестови писти с дължина съответно 108 и 154 метра. По-късата от двете е подвижна и може да бъде позиционирана под ъгъл между 0 и 90 градуса, което позволява краш-тестове под различен ъгъл и при различни скорости или да симулира катастрофа между две движещи се коли. Автомобилите могат да се удрят със скорост до 120 км/ч.

Отвън има място за извършване на краш-тестове като преобръщане или излизане от пътя, при което автомобилите се изстрелват в канавка с висока скорост. Тук Volvo Cars предлага и възможности за спасителните служби, които да усъвършенстват своите животоспасяващи умения, както направи по-рано тази година, когато пусна нови Volvo автомобили от височина 30 метра, за да симулира тежките щети, открити при екстремни катастрофи.

Още: Китай произведе и продаде рекорден брой автомобили през 2024 година

Още: Защо ръчният режим на автоматика е полезен през зимата

Вътре в главната зала се използва огромна бариера за тестване на различни челни, задни и странични удари. С тегло от изумителните 850 тона, бариерата може да се движи, ако е необходимо, с помощта на въздушни възглавници.

Освен това има около две дузини други неподвижни и подвижни бариери, които се използват при краш тестване, включително лосоподобна конструкция за симулиране на катастрофи, включващи тези животни.

По време на катастрофа автомобилът, манекените за краш тестове и бариерите са снабдени със сензори, които позволяват на инженерите на Volvo Cars да регистрират подробно цялата верига от събития. Десетки камери с ултра висока разделителна способност също заснемат краш теста от всеки възможен ъгъл.

Преди истинския краш-тест, въпросният модел автомобил вече е преминал през хиляди компютърно симулирани тестове. След това всички данни, генерирани от този тест, се използват от инженерите на Volvo за разработване на по-безопасни автомобили.

Още: Renault 5 е кола на годината в Европа

Още: 5 признака, че е време да продадете автомобила си

Тъй като компанията се придвижва към изцяло електрическо бъдеще, Центърът за безопасност през последните години е оборудван и подготвен специално за безопасно провеждане на краш-тестове с електрически автомобили.

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Велизар Георгиев
Велизар Георгиев Отговорен редактор
Новините днес