Седем функции в автомобила, които е опасно да се ползват при дъжд

27 март 2025, 10:59 часа • 1942 | прочитания

Дъждовното време прави шофирането много по-трудно, намалявайки сцеплението на колелата, влошавайки видимостта и увеличавайки риска от аквапланинг. Много автоматични функции, които работят в полза на водача при сухо време, могат да се превърнат в опасност при дъжд. Експерти предупреждават - по-добре е да не докосвате някои бутони в колата, когато навън вали.

1. Круиз контрол - управлението е по-добро ръчно

Автоматичното поддържане на скоростта на мокра настилка е рискована идея. Ако колата попадне в локва, системата няма да реагира правилно, продължавайки да кара с дадено темпо. Това може да доведе до загуба на контрол над машината.

Още: Защо трябва да избягвате дори малките локви

2. Фарове за мъгла - заслепяват вместо да помагат

При дъжд задните фарове за мъгла могат да заслепят другите шофьори. Предните светлини не подобряват видимостта, ако няма мъгла. Те трябва да се използват само по предназначение.

3. Климатик - автоматизацията може да не е в състояние да се справи

Автоматичният режим понякога няма време бързо да реши проблема със замъгляването на прозорците. При такива условия е по-добре ръчно да насочите въздуха към предното стъкло и да регулирате температурата за изсушаване.

Още: Защо обувките са много важни при шофиране?

4. Сензори за дъжд - не винаги са точни

Автоматичните чистачки може да не се справят с интензивността на валежите или да работят със закъснение. При силен дъжд си струва ръчно да контролирате режимите на почистване на стъклото.

5. Отопляемо стъкло - опасност от пукнатини

Внезапното започване на нагряване на студено стъкло с микропукнатини може да го повреди. Първо трябва да загреете интериора и едва след това да активирате отоплението.

Още: 6 предмета в автомобила, които могат да убият

6. Автоматична скоростна кутия - „ръчен“ режим на управление

На хлъзгави пътища е по-добре да преминете към ръчен или зимен режим, ако има такъв. Това позволява по-плавно превключване на предавките и намалява риска от поднасяне.

7. Клаксон – може да объркате другите шофьори

"Аварийната ситуация" трябва да се включва само в случай на спиране или реална опасност. Използването му в дъжда като предупреждение е погрешна идея, която може да дезориентира другите шофьори.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Велизар Георгиев
Велизар Георгиев Отговорен редактор
Новините днес