Повече от 200 протеста е планирано да се проведат днес на различни места в САЩ и Европа - днешната дата е обявена за глобален ден на протести срещу Tesla и нейния изпълнителен директор и близък съветник на американския президент Доналд Тръмп - Илон Мъск. Мотото на кампанията е "Да свалим Tesla".
По няколкостотин протестиращи можеха да се видят събрани пред офиси на компанията в различни градове в САЩ, предаде Франс прес. Хората протестират срещу милиардера Мъск и срещу администрацията в Белия дом заради съкращенията в различни агенции и по програми, засягащи различни сфери, една от които е здравеопазването. Хиляди служители във федералното правителство са напуснали работните си места, пуснати са в отпуск или са уволнени като част от правителствената инициатива за съкращаване на разходите, движена от Илон Мъск.
Така например, пред един от магазините на Tesla в Манхатън, в Ню Йорк, между 500 и 1000 души поискаха оставката на най-богатия човек на планетата, който в момента оглавява ведомството за правителствена ефективност DOGE, натоварено от президента Тръмп със задачата да съкращава онези федерални бюджетни разходи, които са сметнати за ненужни.
Още: Мъск продаде социалната си мрежа X. Какво очаква потребителите?
Снимки: Getty Images
"Мъск трябва да си отиде", скандираха протестиращите. Протестът протече мирно при засилено полицейско присътвие. Във Вашингтон в подобна демонстрация се включиха около 150 души.
За протести днес беше съобщено и в някои населени места в Германия, както и в Канада.
Протестиращи се събраха и пред представителство на Tesla в Лондон, държейки плакати, оскърбяващи Мъск, а от преминаващите коли и камиони надаваха клаксони в подкрепа. На част от плакатите бе показан Мъск, правещ нацисткия поздрав - жест, който той бе обвинен, че направи малко след встъпването в длъжност на Тръмп на 20 януари. Протестиращите смятат, че Мъск използва богатството, което компанията му е донесла, за да финансира политически действия, които са заплаха за демокрацията. Организаторите призоват повече хора да се присъединят към протестите в опит да се намали влиянието на Мъск, както и хората да продадат своите Tesla и да се отърват от акциите си в компанията.
Protesters rallied outside Tesla’s Park Royal showroom in London as part of the global “Tesla Takedown” movement targeting Elon Musk
— Anadolu English (@anadoluagency) March 29, 2025
Chants, placards and calls to boycott: over 200 protests worldwide accuse Musk of threatening democracy https://t.co/N0j1LI4wTb pic.twitter.com/ZIfV1ycEFU
Снимки: Getty Images
Ролята на Мъск като ръководител на DOGE предизвика гняв и загриженост. Седмици наред той прилага агресивни мерки за съкращаване на разходите, включително масивни съкращения на персонал във федерални агенции като USAID, без пълномощия или надзор.
Още: "Невиждана грозота": Тръмп, Ванс и Мъск и ценностната система на разпада
Съдебни дела оспориха тези действия като противоконституционни. Федерален съдия наскоро постанови, че участието на Мъск в DOGE може да е противоконституционно.
Снимка: Getty Images
“Elon Musk has got to go!”
— Larry Madowo (@LarryMadowo) March 9, 2025
Bumped into a protest outside a Tesla store in Boston.
“Don’t buy cars from fascist billionaires,” one sign says. Others accuse him of stealing/looting American democracy pic.twitter.com/iap4AUY6JQ
От няколко седмици насам се наблюдава увеличаване на проявите на вандализъм и протести срещу компанията на Мъск заради неговата политическа ангажираност. Правителството на САЩ обяви атаките срещу Tesla за "вътрешен тероризъм", напомни главният прокурор Пам Бонди тази седмица. В четвъртък американец, заподозрян, че е подпалил пет автомобила Tesla, след като ги е обсипал с куршуми с полуавтоматична пушка в Лас Вегас, беше арестуван и го грозят до 20 години затвор.
Мъск мощно купува гласове за Върховния съд в Уисконсин заради дело на Tesla
Научен бунт срещу Мъск: Наследниците на Нютон, Дарвин, Айнщайн и Хокинг казват "стоп"