Пазарът на автомобили с двигатели с вътрешно горене няма да се върне към нивата отпреди пандемията, категорични са анализатори на случващото се в индустрията, цитирани от BloombergNEF.
Още: Шефът на Mercedes критикува глобите за производителите в ЕС
Още: Безопасно ли е за се кара с по-малка резервна гума?
Продажбите на бензинови и дизелови автомобили няма да достигнат нивата от 2017 г., когато бяха продадени рекорден брой коли с ДВГ – 87 млн. единици по цял свят. След това техният брой започна да намалява, като нивата рязко спаднаха през 2020 г. по време на пандемията от коронавирус, която удари цял сят.
Според експерти, основната причина за подобна прогноза се дължи на увеличаващите се продажби на електрически превозни средства. През 2017 г. при 87 млн продадени коли, plug-in хибридите са били 0,4 млн, а електромобилите – 0,7 млн. След това обаче дялът на електрифицираните модели расте, като през 2022 г. вече са продадени 2,9 млн plug-in хибрида и 7,5 млн изцяло електрически превозни средства.
В същото време продажбите на автомобили с двигатели с вътрешно горене са паднали до 69,1 млн почти 20% по-малко от 2017 г. Тенденцията за постепенно преминаване към електрифицирани модели може да се види на повечето големи пазари. Това е особено характерно за Китай, където търсенето на превозни средства, задвижвани с гориво, е спаднало с 28% за пет години.
Още: 6 предмета в автомобила, които могат да убият
Още: Land Rover ще участва в рали „Дакар“ с Defender
Подобни промени се случват в Европа и Северна Америка. Анализаторите също смятат, че електрическите автомобили ще покажат растеж на растящия пазар в Югоизточна Азия. Търсенето на коли с ДВГ ще продължа да пада, като това ще се усети особено след 2026 г., когато инфраструктурата за електромобили ще бъде още по-добре развита.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: За какво да внимавате, когато избирате употребяван електромобил
Още: Lamborghini продаде уникален автомобил за умопомрачителна сума
Миналата година Европейската комисия се споразумя за преминаване към електрически превозни средства до 2035 г. В началото на март обаче ключовият вот за забрана на бензиновите и дизеловите автомобили трябваше да бъде отложен, тъй като Германия се обяви против, като настоя забраната да не се отнася за автомобили със синтетично гориво (e-Fuel), създадено от възобновяеми източници.