Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Малките турбомотори се оказаха неуспех

19 октомври 2016, 15:30 часа • 4462 прочитания

Ерата на така наречения "даунсайзинг" (намаляване на обема на моторите, но увеличаване на мощността им с помощта на турбини) е на път да приключи, тъй като автомобилните производители започват лека-полека за да се завръщат към двигателите с голям обем. Причината е, че преминаването към малки турбоагрегати така и не е довела до очакваното намаляване на нивата на вредни емисии СО2, твърди в свой анализ агенция "Ройтерс".

Първите, които ще се опитат да се откажат от компактните турбомотори са Renault, General Motors и Volkswagen. Изследванията на трите производителя са доказали, че малките двигатели показват приемливи показатели, тъй като са постигнати при нереални резултати в лабораторни условия. В същото време в реалността резултатите са далеч по-високи, като в някои случаи са отчетени 15 пъти по-големи нива на вредни емисии СО2, а това впоследствие се оказва много сериозен проблем.

Според агенцията, през следващата година в тестването на двигателите ще бъдат внесени сериозни изменени, които ще ги приближат до реалните условия. Всичко това ще принуди производителите, от 2019 г. да започнат да произвеждат мотори, които да удовлетворяват новите екологични стандарти. Затова и големите играчи в индустрията започват да се насочват към обичайните обеми на агрегатите от миналото.

Например - GM ще се откаже от 1,2-литровия дизел, като през 2019 г. той ще отпадне от гамата мотори. И най-малкият двигател на подобно гориво ще се окаже с обем 1,6 литра. Във Volkswagen на свой ред смятат да заменят сегашния 1,4-литров мотор с 1,4-литров, а подобно нещо подготвят и в Renault. По-големият обем ще позволи на двигателите да разполагат с повече тяга при ниски обороти, тъй като сегашните малообемни агрегати са принудени да работят под високо натоварване.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Велизар Георгиев
Велизар Георгиев Отговорен редактор
Новините днес