Зимата с нейното студено време приближава, като температурите, особено през нощта, започват да падат. А за автомобилите е много важно техният двигател да загрее преди потегляне. Как това може да стане по-бързо, разкриват експертите от 110km.
Разбира се, всеки шофьор има право да реши дали да загрее двигателя, преди да тръгне на път или към работата си сутрин. Времето за загряване зависи преди всичко от температурата на въздуха. Общоприето е, че двигателят с вътрешно горене трябва да работи до момента, в който оборотите паднат от „повишени“ на „празен ход“, което около 750 об/мин при работа на място. В движение е желателно стрелката на оборотомера да не се издига над 2000 об/мин за бензинови двигатели и 1500 об/мин за дизелови двигатели.
За да намалите поне малко времето за загряване на двигателя с вътрешно горене, можете да включите вътрешния нагревател. Тоест, стартирате двигателя, оставяте го да работи на празен ход за няколко минути, след което активирате „печката“ на минимална мощност - и потегляте. Когато захранващият блок се загрее, ако е необходимо, увеличете температурата на нагревателя до нивото, което смятате за подходящо.
Специално одеяло, което покрива двигателното отделение на автомобила през нощта, също помага да се намали времето за загряване на двигателя. Но тази практика се е наложила предимно в райони по сета, където температурите от -30,-40 градуса са обичайно явление, което я прави ненужна за нашите географски ширини.
При подобни студове двигателят се нуждае от повече време и усилия, за да загрее напълно - необходимо е температурата на антифриза да достигне 50-60 градуса. Ако има автономен нагревател (с такъв обикновено са оборудвани автомобили, продавани в скандинавските държави), тогава дори при силен студ, трябва да се прибегне до неговата помощ. Особено ако сте с дизелов автомобил.