Използването на малък брой автономни автомобили може да подобри пътната обстановка. Това ни показва експеримент, проведен от Университета на Илинойс.
Според експеримента, наличието на автономни автомобили, които да представляват едва 5% от трафика в големите градове, може да подобри пътната обстановка неимоверно. Това е първата научна работа в тази насока, като преди това не е тествана ефективността на автономните превозни средства като начин да се контролира традиционният трафик.
Съгласно завеждащия експеримента – професор Уърк, това ще е следващата голяма иновация в прилагането на изкуствения интелект в инфраструктурата. Според него използването на умни автомобили ще замести класически пътни ограничения като лимитиране на скорост и други. За да се случи това, обаче, първо е нужно да се проучи по-добре динамиката между автономните автомобили и тези, управлявани от хора.
Екипът, провел експеримента, заявява, че дори и вече наложени технологии като адаптивния cruise control могат да имат същата функция, дори преди да бъде установено силно присъствие на автономни превозни средства по пътищата. Според тях следващата стъпка към внедряването на тази технология е по-внимателното изучаване на реакциите на шофьорите по пътищата. Въпреки прогресът, обаче, употребата им е прекалено далече в бъдещето поради пазарни, правителствени и технически ограничения.