Кризата с епидемията от коронавирус може да е още в началото в най-богатите страни в Европа, но вече нанася сериозни щети на автомобилната индустрия. Според експерти, някои от водещите компании може дори да не оцелеят, ако проблемът не бъде решен в близко верме.
Още: Nissan, Honda и Mitsubishi започнаха работа по сливане
Още: Фалира компанията, която прави емблемата на Мерцедес
Германското издание Spiegel публикува прогнозите на мюнхенския Институт за икономически изследвания (ifo Institut) за това, какво ще е въздействието на кризата, ако индустрията в страната е 2 месеца под карантина. Сметките показват загуби от 500 млрд. евро, а при спиране на производство за 3 месеца сумата скача на 730 млрд. евро.
Предвижданията на икономическите експерти са, че страна може да издържи на подобен удар, но ако кризата продължи повече време, нещата ще излязат извън контрол. Първият и основен проблем са милионите безработни, които системата няма да може да поеме.
Германските разчети са направени на очаквана 3-месечна карантина, което е доста оптимистичен вариант. Според учени от Кралския колеж в Лондон, борбата с глобалната епидемия ще отнеме повече от година и половина в зависимост от локалните мерки и успехите за разработка на ваксина. Нито една икономика няма да издържи на подобно нещо, тъй като година карантина означава глад и мизерия, от които ще умрат повече хора, отколкото от коронавируса.
Още: Ford електрифицира една емблематична марка с представянето на новия изцяло електрически Explorer
Още: BMW уволни служители, продавали коли в Русия
Последиците ще бъдат особено тежки за автомобилна индустрия, която е сърцето на германската икономика. Тя ще трябва да се промени основно, за да оцелее. Някои компании ще се нуждаят от помощ, но пък други – като Daimler, например, обявиха, че ще се справят и сами. Генералният директор на концерна Ола Калениус заяви, че Daimler има достатъчно средства, за да покрие щетите от кризата. Заводите в Китай вече започват работа, като се съживява и местния пазар, който е най-големият в света.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Защо опитните шофьори носят сапун за пране в колата си?
Още: Електрически Fiat се продава толкова зле, че дилър го дава почти безплатно
Не така обаче стоят нещата във Франция, където се появиха слухове за възможна национализация на компанията Renault. Френската държава в момента държи 15% от акциите на производителя, който има проблеми още преди избухването на кризата с коронавирус. Според председателя на Съвета на директорите на Groupe Renault – Жан-Доминик Сенар, няма опасност от подобно нещо, но продажбите на групата спаднаха драстично в последните месеци.
Още: Кога петната под автомобила са повод за притеснение?
Още: Какви рискове крие загряването на двигателя през зимата