Употребяваните SUV-модели с по-голям пробег, по правило, се избягват от много купувачи. Това се дължи на разпространено мнение, което гласи, че не бива да се забърквате с такива автомобили, защото те вече имат много проблеми. И дори привлекателната им цена не е оправдание за тяхната покупка.
Още: Прекалената зависимост от автомобили намалява нивата на щастие у хората
Въпреки това, има модели, които са на повече от 10 години с пробег над 200 000 км, но това не пречи на евентуалната им покупка. В тези автомобили има още много живот и те могат да служат дълго време на новите си собственици. Ето 5 такива машини:
Hyundai Tucson, Hyundai ix35 и Kia Sportage
Започваме с два корейски кросоувъра, които технически са почти идентични. Това са Hyundai Tucson и Kia Sportage, под чийто капак може да се срещне 2,0-литровия бензинов двигател G4KD. Неговият ресурс е около 500 000 км, като това се доказва от седана Kia Optima, използван от много таксита. При него основното е маслото да се сменя на всеки 8000 км и да се премахне катализатора.
Още: Пътни камери започват да засичат пияни шофьори
Още: Как да избегнем запотяването на стъклата на колата през зимата?
Същият мотор се среща при третото поколоние на Kia Sportage, първото на Hyundai ix35 и второто на Tucson. В момента 10-12 годишен модел на Hyundai струва около 10 000 евро при пробег 220 000 км. При Kia Sportage цената е малко по-висока, като това се дължи на по-скъпите материали в салона, както и на защитата срещу корозия. И трите модела – Sportage, ix35 и Tucson, могат да се похвалят със здраво шаси, като окачването изкарва до 300 000 км.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Subaru изпревари Toyota и Lexus в класация за надеждност
Още: Как ефективно и бързо да загреете автомобила си в студа
Toyota RAV4
Най-популярният SUV на планетата също няма да разочарова бъдещия си стопанин. В случая става въпроз за четвъртото поколение, излязло през 2013 г., като при него се препоръчва да се откажете от дизела и да се насочите към бензиновите мотори с обем 2,0 литра (146 к.с.) и 2,5 литла (179 к.с.). Конструкцията на тези два мотора е доста опростена, което прави ремонта им много лесно. Те имат хидравлични повдигачи, така че няма нужда да регулирате клапаните.
Що се отнася до скоростните кутии – автоматична и механична, и двете не създават проблеми, стига маслото им да се сменя на всеки 70 000 км. Хубаво е преди покупка да се провери и дали предишнитя собственик го е правил.
Още: Eлектромобилите се оказват по-подходящи за зимата от колите с ДВГ
Още: Евтин детайл в автомобила може да съсипе двигателя
Mitsubishi Outlander
Още един японски модел, като в случая най-подходящ е вариантът с 2,0-литров двигател с индекс 4B11. Агрегатът е старо, следователно се е доказал и не създава проблеми. Вариаторната скоростна кутия JF011E също е надеждна, но тук трябва да се внимава. Първоначално тя нямаше допълнителен охлаждащ радиатор, което водеше до прегряване.
Ако предишният собственик е инсталирал допълнителнанта защита от прегряване, тогава може да се мисли за покупка. Цената и тук е около 10 000 евро, но тя си струва, защото Outlander е много здрав, като това важи както за задвижващите агрегати, така и за каросерията и окачването.