Международната рейтингова агенция S&P Global Ratings потвърди дългосрочния и краткосрочен кредитен рейтинг на България в чуждестранна и местна валута 'BB+/B' със стабилна перспектива.
Оценката за рейтинга е подкрепена от умерените нива на правителствения дълг и намалението на външната задлъжнялост. Относително ниското равнище на БВП на глава от населението (7200 долара годишно) и слабата институционална среда са отбелязани като ограничаващи оценката за рейтинга, съобщават от Министерството на финансите.
Проверка на Actualno.com какво означава словосъчетанието "слаба институционална среда" в прессъобщението на МФ обаче показа интересна трактовка на английски език. Според S&P всъщност ниският среден БВП в България - 7200 долара на човек през тази година, се дължи на липсата на гъвкава политика от страна на БНБ и правителството относно валутния борд, както и на високия, макар и намаляващ дял на кредитите и депозитите в евро, който затруднява ефективното изпълнение на монетарната политика и реализацията ѝ в реалната икономика.
Агенцията отбелязва, че през 2016 г. икономическото възстановяване на страната се е ускорило заедно с подобрението на пазара на труда, свиването на бюджетния дефицит и излишъка по текущата сметка. Тези подобрения биха могли да бъдат повлияни неблагоприятно от нарасналата политическа нестабилност след оставката на правителството, като затруднят икономическото възстановяване или да доведат до разхлабване на фискалната позиция.
Стабилната перспектива в оценката на рейтинга отразява, от една страна, баланса между запазената фискална гъвкавост на страната, с нисък правителствен дълг и продължаващо икономическо възстановяване, а от друга страна – възможна фискална и икономическа несигурност, които могат да произлязат от текущата политическа ситуация.
Условията, при които агенцията би повишила кредитния рейтинг на страната, включват ефективно адресиране на проблемите в управлението, което да повиши потенциала за растеж на икономиката. Покачване на рейтинга е възможно и в случай на фискално подобрение, което е по-добро от очакванията на Агенцията и ако страната успее да намали още повече външната си задлъжнялост.
От друга страна, действия за намаление на кредитния рейтинг могат да се предприемат при възникване на необходимост за допълнителна значителна подкрепа за финансовия сектор от правителството или при наличие на изходящ поток от финансовата сметка, оказващ натиск върху платежния баланс на страната. По-слаба от планираната фискална консолидация, със значително нарастване на разходите или спиране на институционалните подобрения, също биха могли да окажат натиск върху рейтинга.
Actualno.com припомня, че по-рано в средата на октомври т.г. друга международна компания, Moody's, също потвърди стабилната перспектива на кредитния рейтинг на България.
Силната фискална позиция, устойчивата икономика и широкият дневен ред за реформи на България поддържат кредитния рейтинг на страната на равнище "Baa2" със стабилна прогноза. Това бе отбелязано в годишен доклад на Мудис (Moody's), публикуван на сайта на международната рейтингова агенция.