Ако работите на смени и трябва да излезете в болнични, болничните да ви се плащат не на дни, а на часове. Основанието – възможно е работещият на смяна да работи повече часове, отколкото е един стандартен работен ден т.е. 8 часа. Тази идея беше лансирана на вчерашния Тристранен съвет за национално сътрудничество от социалния министър Бисер Петков.
Промените могат да станат факт чрез изменение на Наредбата за работното време. Болничните ще се определят, като от месечната норма се извади броят на часовете, в които служителят е отсъствал от работа, гласи предложението на Петков, цитирано от вестник „24 часа”. Само че нито синдикатите, нито работодателите изглеждат особено съгласни да има подобно изменение.
От КНСБ опонираха, че това не може да стане, защото при болен работник работодателят щял да каже, че го е наел за 8 часа, независимо от по-дългата смяна, тъй като сумарно за месеца работодателят не превишава позволеното по Кодекса на труда. Според д-р Иван Кокалов от синдиката промяната ще доведе до множество съдебни дела.
Работодателите пък посочиха друг дефект – тези, които работят на сумарно работно време, биха могли да се трудят в иначе почивни дни и тогава ще им се плаща, а не би трябвало, обяви Васил Велев, председател на АИКБ.
Синдикатите и работодателите обаче одобриха предложенията да се ползва отпуск за осиновяване на дете до 5-годишна възраст, както и възможността при самотен осиновител този отпуск да бъде прехвърлен за ползване към някой от неговите родители.