Нито коалиционният партньор, нито партията на вицепремиера Валери Симеонов имат информация, подкрепена с конкретни сигнали за това руският гигант "Газпром" да пречи за добива на нефт и газ в България.
Още: Цифровият електромер и дигиталиацията на мрежите: Енергиен експерт за бъдещото развитие
Още: Има ли риск да скочат цените на храните?
Репортер на Actualno.com потърси партията на Симеонов - НФСБ за коментар относно вчерашните думи на вицепремиера за ролята на "Газпром" относно собствения добив на газ на България. От там обаче отказаха да коментират темата. Към момента на публикация на материала г-н Симеонов не беше открит на личния си телефон за коментар.
Припомняме, че вчера (19 февруари) Симеонов заяви пред телевизия "Европа", че руският енергиен монополист е основната причина България да не може да се възползва от енергийните си ресурси. Симеонов запита индиректно колегата си "патриот" и силов вицепремиер Красимир Каракачанов защо българските служби не правят нищо по въпроса.
"Аз съм бил на конгреса на UKIP на Найджъл Фараж във Великобритания, точно на годишната конференция, където бяха изложени факти за намесата на Русия директно през "Газпром" в саботирането на опитите за добив на собствен нефт и газ, което става в България. България защо няма собствен нефт и газ?! Това, което стана в Генерал Тошево например - директно "Газпром" се намеси през няколко паравоенни организации, които се изсипаха в Генерал Тошево и симулираха масов протест. Включително имам подозрение за тези бавни темпове, с които се проучва находището при "Хан Аспарух", "Силистар", едни забавяния, едни полугодишни спирания, имам силни съмнения, че и там има влияние на руски икономически интереси", каза Симеонов.
Още: Иван Хиновски: Цената на тока подлежи на корекция
Още: Заради връщането на ДДС: Хлябът поскъпва значително в цялата страна
Днес (20 февруари) обаче Каракачанов заяви, че няма данни "Газпром" целенасочено да пречи за добива на нефт и газ в България. "Нямам такава информация. Истината е, че когато се заговори преди няколко години за шистов газ, имаше лобита, които подкрепяха финансово "за" или "против" каузата за добив на шистов газ", заяви той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Ердоган: Турция постави нов рекорд в износа на стоки
Още: Байдън блокира сделка за милиарди с най-големия производител на стомана в Япония
За Каракачанов е проблем, че така и на хората не е било обяснено каква е разликата при добив на конвенционален газ и шистов газ. "Русия като един от най-големите износители на газ за Европа няма интерес другаде да бъдат разработвани други находища, защото това би намалило техните приходи. Но за целенасочени опити и подривни действия в България - нямам такава информация", повтори той в интервю за БНТ.
Припомняме, че в края на миналата година малко над половината от избирателите в община Генерал Тошево участваха в местен референдум срещу добива на газ в района и близо 97% от тях отговориха положително на въпроса "Против ли сте община Генерал Тошево чрез Общинския съвет или кмета на общината да одобрява устройствени планове, определящи територии за проучване, добив, преработка на нефт, природен газ, твърди горива, минни отпадъци?". Този изход от допитването не е изненадващ, като се има предвид мощната офанзива на местни зърнопроизводители, подкрепяни от кмета на общината и от политици срещу проекта на "Русгеоком БГ" за добив на конвенционален газ.
Находището "Спасово" е част от открити в блок "Добрич" залежи на природен газ, които според предварителни данни са 1 млрд. кубични метра. Фирмата "Русгеоком БГ", която е проучила терена и има договор с държавата за разработката му, обаче заяви, че няма да се откаже от инвестиционните си намерения.
Още: Италиански министър поиска три пъти по-нисък таван за цената на газа
Още: Сделките с имоти в България намаляват през 2024 г.
В района има добив на конвенционален газ, но от по-малко кладенци.