Енергийната парламентарна комисия прие на второ четене промените в Закона за енергетиката, които позволяват да се върнат парите, надплатени за газ, на хората, които ползват синьо гориво, на тези, които са на парно, но и на бизнеса. Предложението беше внесено от депутата от ГЕРБ Валентин Николов.Какво гласи то, вижте ТУК.
Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“
Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите
Очаква се утре в пленарната зала промените в закона най-после ще бъдат гласувани и да започне връщането на парите на хората.
В комисията депутатите от различните парламентарни групи бяха почти единодушни.
Припомняме, че поправките в закона се отнасят за около 150 млн. лв., които „Газпром Експорт“ върна на „Булгаргаз“, заради договорена промяна във формулата за цените със задна дата от 5 август миналата година. Тя понижи цената средно с 40%. Парите са по сметките на "Булгаргаз", а компанията е внесла в Комисията за енергийно и водно регулиране(КЕВР) предложение за промени на цените със задна дата от април миналата година до 31 март тази година.
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Промените предвиждат КЕВР да определи нови цени на газа и на парното, както и на електроенергията, произведена от топлофикациите, със задна дата за всеки от 8-те месеца от 5 август 2019 г. до 31 март 2020-а.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
20 дни след решението на КЕВР „Булгаргаз“ изчислява сумите за възстановяване по новите цени за стария период, след което сключва споразумения с топлофикациите, и газоразпределителните дружества. Както и с индустриалните си клиенти за срока до 31 декември 2019 година.
14 дни след подписване на споразумението газовият обществен доставчик възстановява парите. В едномесечен срок след превеждане на сумите газоразпределителните дружества и топлофикациите изчисляват какво има да връщат на крайните си клиенти, най-вече домакинства. Сумите се приспадат еднократно от сметката за месеца, в който е изчислена разликата за домакинствата на газ, както и за тези на парно, но ако имат едномесечен отчет. Ако сумата за връщане е по-голяма от сметката, приспадането продължава от следващата до изчерпването й. Колко е приспаднато от сметката се записва в отделен ред.
За клиентите на парно, които са на годишен реален отчет, приспадането на парите ще е от изравнителната сметка.
Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна
Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС
Спорът на първо четене, както и дебатът сега беше, че параграф 4 на промените в закона, изключва от връщането на парите за бизнеса, който е сключил договор по свободно договорени цени, както и борсовите сделки. Тъй като свободният пазар на газа действа от 1 януари, 2020 година, това не позволява фирмите да си получат надплатените суми от началото на годината до 31 март, които са около 45 млн. лева.
"Вие не ми позволявате с този текст да възстановя сумите. Това не е помощ на бизнеса, парите са си техни", реагира изпълнителният директор на "Булгаргаз" Николай Павлов.
Той в прав текст поясни, че договорите на бизнеса, които действат от 1 януари, са сключени още през юни, когато "Булгаргаз" още не е бил и търговец и е работел по регулирани цени. След това са преподписани, но пак по регулирани цени. Павлов предлагаше да влезе текст, който да позволи връщане на парите, по договори, сключени преди края на миналата година. Министърът на енергетиката Теменужка Петкова предложи свой вариант, близък до този на Павлов.
В крайна сметка председателят на енергийната комисия в парламента Валентин Николов и зам.-председателят Таско Ерменков заявиха, че са на мнение параграф 4 да отпадне. С гласуване против и въздържал се, енергийната комисия не го прие, спорният параграф отпадна и така промените в закона предвиждат и възстановяване на суми и на бизнеса.
Вижте още:
Парното и топлата вода поевтиняват с 22% от април