Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

България е сред лидерите в ЦИЕ по "лоши" кредити

11 март 2019, 15:45 часа • 1866 прочитания

Качеството на активите на банките в България се подобрява, но въпреки това процентът на необслужвани корпоративни кредити остава третият най-висок в Централна и Източна Европа (ЦИЕ), показва проучване на Deloitte.

Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“

Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите

Сериозна роля за подобряване на качеството на банковите активи у нас има стратегията за намаляване на нивата на необслужвани кредити, насърчавана от БНБ, която включва отписване на кредити от балансите на банкитe и по-сериозен мониторинг на кредитните портфейли.

Обемът на проблемните кредити на физически лица спада значително – с 21.7%, а този на корпоративните – със 17.7% от 2016 г. до края на 2017 г. Същественото свиване на портфейлите от “лоши“ кредити води до намаляването на процента на необслужваните заеми от 10% на 7.4% през 2017 г. (по кредити на физически лица) и спад с 2.7% за фирмени кредити, достигайки нива от 12.5%. Този процент обаче е третият най-висок сред държавите, попадащи в проучването на Deloitte.

В периода 2015-2018 г. продажбата на необслужвани дългове възлиза на около 1.5 млрд. евро, от които 0.8 млрд. евро през 2018 г. През 2018 г. Обединена българска банка (ОББ) реализира сделка за 235 млн. евро с EOS Matrix, a Уникредит Булбанк обяви продажбата на 250 млн. евро необслужвани кредити (обезпечени и необезпечени, отпуснати както на физически, така и на юридически лица), припомнят от одиторската компания.

Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас

Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина 

Още за състоянието на банките в Централна и Източна Европа, четете в Expert.bg.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Илия Лазаров
Илия Лазаров Отговорен редактор
Новините днес