Българското нематериално културно наследство продължава да е важна част от инициативите на Регионален исторически музей - Бургас. След като осъществиха успешно програмата, свързана с етнокухнята и приготвянето на автентични традиционния ястия, сега предстои нещо още по-впечатляващо - демонстрация на приготвянето на една от най-важните напитки за българина: гроздовата ракия.
Още: Седмична прогноза за времето за 23-29 декември 2024 г.
На 10 ноември от 11 ч. в РИМ - Бургас ще се състои специална демонстрация на технологичния процес за варене на ракия, а за целта ще бъде използван класически домашен казан за ракия. Разбира се, джибри няма да бъдат варени, тъй като това е против законите на страната. Паралелно с демонстрацията на гостите на събитието ще бъдат представени и малко известни факти за ракията.
Снимка: iStock
Още: Очерняне на продукт или нередности: БАБХ трябва да се произнесе за шоколадови изделия*
Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"
Организаторите канят представителите на обществото на Бургаските поети да присъстват на демонстрацията и да направят "блиц" стихоплетство. По време на работата на поетите РИМ – Бургас осигурява ракия, кафе и мезе за стихоплетците. Произведенията ще бъдат отпечатани в отделна книжка. Плановете са тази сбирка да стане ежегодна, а варенето на ракия да събуди вдъхновението в душите на поетите и да стане стимул за богата поезия всяка есен в двора на музея.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини
Още: След проверки на БАБХ: Затвориха заведения в популярни курорти
Още: Как се прави най-пивката сливова ракия?
Ракията и битието на българина
Ракията е легендарно произведение на българското семейство, казват от РИМ - Бургас. Интересно е, че в по-стари времена ракията е била използвана основно за лечение и разтоварване на организма след тежък физически труд. Употребата ѝ с цел пълно опиянение е не толкова масово явление, пишат от музея.
Още: В 12 села в област Смолян няма ток заради снега
Още: Кой има имен ден днес, 22 декември 2024 г. Честито!
Снимка: iStock
Още в края на 14 в. турският пълководец Лала Шахин документира консумацията на ракия сред българите. Днес някои учени смятат, че това сведение е късен фалшификат, но други не приемат твърдението. Преди няколко години прочутият български археолог проф. Константин Тотев откри в царската цитадела Трапезица фрагмент от керамичен съд с надпис, според който собственикът е пил "ракиня". В Западна Европа пък по това време дестилираният алкохол се е продавал основно в аптеките като лекарство. В някои от немските градове обаче бил забранен, понеже мъжете много обичали да се лекуват прекомерно с него.
Още: Как най-лесно да вдигна градуса на ракията?
Да не забравяме и киселото зеле
В края на месец октомври от РИМ - Бургас организираха събитие, в което показаха как се приготвя кисело зеле, в какво съотношение трябва да са зелето, водата и солта и какви са тънкостите на това толкова важно мероприятие. Ето видео от процеса, с което да подгреете преди събитието на 10 ноември.