Българският писател Георги Господинов бе отличен с италианската литературна награда Бокачо, съобщиха организаторите на сайта на наградата. Той е един от тримата лауреати на приза тази година заедно с журналистката Стефания Батистини и драматурга Марко Паолини.
Още: Отличия от Столичната библиотека: Кои са най-четените автори и най-активните читатели за 2024 г.
Още: "Играта на Касапина" - дългоочакваното продължение на хорър сензацията "Касапина и орехчето"
Председател на журито на 42-ото издание на наградата Бокачо бе Валтер Велтрони. Церемонията в Черталдо бе организирана от Литературна асоциация "Джовани Бокачо", общината на Черталдо, регион Тоскана, Ротари клуб, сдружение "Приятели на Бокачо", пише електронното издание press. italy24.
Думите на Господинов за наградата
Още: Георги Господинов: Патриотизмът им татуиран, ножовете им макетни, свободата им - смърт
"Беше чест да получа наградата Бокачо в Италия, в Черталдо, родния град на този, който разказваше истории в мрачни времена. Сред носителите на наградата са Исмаил Кадаре, Марио Варгас Льоса, Мюриъл Спарк, любимият ми Ларс Густафсон...", написа Георги Господинов във Facebook.
Още: За първи път в България: "Жени, лишени от търпение" – литературният бунт на Джаили Амаду Амал
Още: Стихотворение от Теодор Кърчев, посветено на видния съратник на Апостола - Христо Иванов - Големия
Беше чест да получа наградата Бокачо вчера в Италия, в Черталдо, родния град на този, който разказваше истории в мрачни...
Още: 8 жени обвиняват писателя Нийл Геймън в сексуално BDSM насилие
Още: Уилям Мълиган ни учи на "Прости правила за добър живот"
Posted by Georgi Gospodinov on Sunday, September 17, 2023
"Днес не живеем в едно време, а в много времена наведнъж. Имаме сериозен дефицит на бъдеще, затова често се въртим в кръг и търсим убежище в миналото. Тази тема е в основата и на романа "Времеубежище", казва Господинов в разговор, публикуван на сайта на наградата, в отговор на въпрос в какво време живеем днес.
По повод войната в Украйна писателят казва, че "настоящата война не е само за територия, тя е война за миналото. Ето защо настоящето се усеща като минало. Проектът за бъдещето е в дълбока криза. Ние, заедно с по-младите поколения, в диалог с нашите деца, трябва да се противопоставим на широко разпространената социална и климатична дезинтеграция възможно най-скоро, да започнем да претендираме за възможността за едно бъдеще, лично и планетарно, сантиметър по сантиметър". "Путин започна тази война, за да си върне миналото, да си върне съветската империя, но всъщност ни върна към Втората световна война", казва Георги Господинов.
Още: Откъс от "Пропаст", Робърт Харис
Още: "Пропаст" - излиза новият исторически роман на Робърт Харис
Пред сайта на наградата "Бокачо" българският писател добавя, че "писането и литературата са първите, най-старите медии. Разказването на истории е в началото на комуникацията. Не трябва да забравяме това. Литературата е бавна медия, но смисълът, който тя създава, трае много по-дълго. Вярвам, че литературата ще продължи да съществува и да бъде много важна, особено в епохата на нова и бърза комуникация", цитира писателя БТА.
Още: Георги Господинов става почетен гражданин на София