„Последният крал на Шотландия“ е най-популярният политически трилър на прочутия автор на трилъри Джайлс Фодън. Фодън е израснал в Африка точно в годините, които описва в романа, и познава не само историята на Уганда, но и нейната топография, флора и фауна, нейните митове и легенди, нейния дух, а времето, през което е работил като журналист (бил е редактор в Медиа Уик и „Гардиън“), добавя политическа острота и аналитичност на повествованието. Поведението на диктатора Иди Амин и годините, в които е тероризирал населението на Уганда, без съмнение са интересен обект на описание, но Фодън намира друг психологически похват, за да ни „вкара“ в тази толкова чужда за нас реалност – той ни разказва историята през погледа на ирландския лекар Никълъс Гаригън – млад, симпатичен, наивен, често нерешителен и колеблив, който не може да устои на чара на диктатора и се сближава с него, въпреки очевидните доказателства за неговата корумпираност и престъпления. Това сближаване е колебливо като самия Гаригън, неясно за самия него, много често в пълно противоречие с човешките му принципи, а читателят през цялото време се опитва да открие мотивите за действията му. За сметка на емоционалната си сдържаност ирландският лекар разказвач удивлява с невероятната си наблюдателност към околния свят и усет към детайла. Благодарение на това тази част на Африка и времето на диктаторския режим на Иди Амин оживяват с такава яркост и плътност на описанието, че на моменти ще ви се струва, че сте се телепортирали във времето и пространството и сте станали част от историята.
Още: Кой е неподходящият подарък? Габриела де Лука за символа и изкуството на подаряването (ВИДЕО)
Още: Авторските права върху романи на Хемингуей, Стайнбек и Фокнър отпадат
Джайлс Фодън е роден в Уоруикшър, Англия, през 1967 година. Когато е на пет години, семейството му се премества в Африка, където живее в различни страни (включително Уганда) до 1993 година.
Освен наградата за дебютен роман „Уитбред“ през 1998 г., романът „Последния крал на Шотландия“ печели и наградата „Съмърсет Моъм“, наградата „Бети Траск“, и наградата „Уинифред Холтби“.
Вторият роман на Джайлс Фодън Ladysmith (1999) получава хвалебствени отзиви от „Таймс“ и е определен от изданието като „чудесна старомодна приключенска история, увлекателен разказ за един исторически период“.
Още: "Парфюмеристката" разкрива тайните на създаването на парфюми
Още: Изкуството на подаряването в новата книга "Подаръците" на Габриела де Лука
Последният му роман Zanzibar (2002) е определен от списание „Ню стейтсман“ като „вълнуващо четиво, в което Уилбър Смит (автор на исторически романи от Южна Африка) се среща с Уилям Бойд (шотландски писател и сценарист) в топлите морета и наситения с аромат на подправки въздух на Занзибар.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Георги Господинов е тазгодишният носител на литературната награда „Хеликон“
Още: "Доброто сърце" - любим български писател поднася коледен подарък
Още: "Смъртохоличка" изследва най-тъмните ни инстинкти
Още: Откъс от "Нацизмът – история, генезис, идеи и влияние" от Карл Мюлер Фрьолан