Безпрецедентните тарифи и започналата търговска война с изключително високи мита, наложени от президента на САЩ Доналд Тръмп върху глобалния внос в Америка влизат в сила от днес, променяйки глобалния икономически ред, който до голяма степен е съществувал от поколения. Обявяването на митата през миналата седмица разтърси световните пазари и причини загуби за трилиона долари. Сега и потребителите, и бизнесът ще започнат да измерват действителното въздействие върху икономиката на САЩ - Още: Разнобой: Американски щат разделен за митата на Тръмп за Китай
Митата на Тръмп
Средното мито, с което се сблъскват десетките държави, към които Тръмп се прицели, е 29%, като много от митата достигат до 40%. Китайският внос ще има кумулативен процент от 104 на сто поради новите мита, наложени от Тръмп, в допълнение към налозите, които вече беше въвел по време на първия си мандат. Тръмп се стреми да промени глобалния световен икономически ред, като намали зависимостта на Америка от чуждестранен внос. Целта на Тръмп е ефективно да изтрие или дори да обърне търговския дефицит на САЩ, което според повечето икономисти е вероятно да доведе до по-високи цени и потенциално по-бавен икономически растеж.
Още: Рецесията идва: Американски компании виждат голям проблем от митата на Тръмп
Тръмп вече въведе 10% базова тарифа върху стоките, внесени в САЩ (но не и за Русия, там нови мита няма). И макар да каза, че ще преговаря за търговията, той не даде никакъв знак за отстъпчивост или на размисъл върху това, което прави на бизнеса в световен мащаб. Митата не са нищо ново и много бизнес лидери отдавна твърдят, че САЩ трябва да направят повече, за да предотвратят наводняването на пазарите на някои евтини стоки, особено от Китай.
Тръмп шокира света, а идва ли отмъщението?
Но американският президент шокира света с опита си да доведе в САЩ производството на огромен набор от стоки, които в повечето случаи се произвеждат на по-достъпни цени в чужбина. Икономистите не са толкова оптимистични относно митническата програма. Мнозина бият тревога за това какво може да последва. И ако други страни отвърнат с мита на САЩ като контраудар, еквивалентен на налозите, които Съединените щати вече са им наложили, "тогава свиването на реалния БВП е още по-голямо".
Още: Тръмп изпълни заканата си, налага на Китай мита от общо 104% от утре
Няколко държави вече отмъщават на САЩ за високите мита. С влизането в сила на митата в сряда Канада заяви, че въвежда мита от 25% върху някои произведени в САЩ автомобили и всички произведени в САЩ авточасти. "Президентът Тръмп предизвика тази търговска криза – и Канада реагира целенасочено и със сила", написа канадският премиер Марк Карни във вторник на X.
Още: "Целуват ми задника, драпат за сделка": Тръмп обиди целия свят (ВИДЕО)
Китай вече отвърна на удара с 34% мита върху америански продукти - предимно енергийни и селскостопански продукти, което накара Тръмп да каже, че новите мита от 104% върху китайски стоки ще влязат в сила моментално в 7:00 часа българско време на 9 април. Китай също обмисля забрана на износа на още продукти от САЩ като например филми. Може би най-притеснителното е, че по-ниските лихвени проценти по заемите, с които Тръмп искаше да се справи по-добре с бюджетните си планове, не се материализираха.
Още: Как ще отговори Китай на стопроцентовите мита на Тръмп? Анализ
Източник: NBC News