Мерки със срокове, с отговорни министри, досега не сте виждали. Срещу всяка една от 37-те мерки е посочено кой министър отговоря за нея, какви ресурси ще са му необходими и какъв е крайният срок. Това каза министърът на транспорта Гроздан Караджов в ефира на Нова телевизия относно мерките, които взима властта, за да спре фаталните инциденти на пътя. Припомняме, че вчера в Министерския съвет се проведе спешна среща, след която стана ясно, че правителството готви 37 мерки за повишаване на безопасността на пътя.
ОЩЕ: След трагедията със Сияна: Кабинетът набеляза 37 мерки за пътна безопасност с дати и министри
Какви промени се очакват?
По думите на Караджов една от очакваните промени в закона е записите от камери на общини и тол системата да се допускат като доказателства в съда. Транспортният министър обясни, че за да бъде разрешено една камера на тол управлението да засича средна скорост, по време на тестовете кола трябва 500 пъти да премине през обсега ѝ.
Министърът беше категоричен, че претоварените камиони са убийци. „Те правят тези изкривявания и деформация по пътищата. Нормалните камиони не би трябвало да ги правят, защото пътят е изчислен да носи толкова на ос тона“, каза той. Попитан как ги хващат, той отговори, че тол-управлението отдавна е инсталирало кантари. „Седем години тези кантари мерят ли тегло, издават ли се наказателни постановления? Не, не се издават. Защо? Защото пак са си седнали някакви хора и си вършат тяхната работа“.
ОЩЕ: Правосъдният министър: Само, когато е ясно, че наказанието е неизбежно, то е ефективно
"Държавата е станала разграден двор", каза той и добави, че е „крайно време да си превземем реда и дисциплината”.
„Преди влизането ни в Шенген тол таксите и глобите за нарушения се плащаха на граничните пунктове. Сега чужденците могат да изхвърлят през прозореца санкциите, които получават”, каза вицепремиерът относно чуждестранните шофьори нарушители. „Оборудваме 6 денонощни поста, в които ДАИ, МВР, НАП и горски служители ще дежурят по маршрутите на международните тирове и ще проверяват”, обясни той.
ОЩЕ: След смъртта на Сияна: Държавата този път дава гаранции, че нещата ще се променят - ето как (ВИДЕО)
Относно оборудването на училищните автобуси с техника, която да не позволява той да потегли, ако шофьорът е пил, Караджов обясни, че цената няма значение, защото е важно здравето и живота на децата. „Тази техника ще е задължителна за училищните автобуси и тези, които возят деца на екскурзия“, добави той. Министърът обясни, че това устройство го е видял във Финландия в голям камион, който вдига катастрофирали тирове.
„Осъдени няма, защото са си покрили добре гърба с документи. Корупцията убива хората на пътя. Въпросът е какви мерки са взимани и защо не са изпълнени“, категоричен бе Караджов.