Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Георги Господинов: За първи път българският език е представен на наградите "Букър"

23 април 2023, 11:19 часа • 7494 прочитания

"Номинацията за „Букър“ е по-специална за мен и много различна. Не съм си го представял. Българският език за първи път е представен на тази награда"

Това сподели в своето първо интервю след престижната номинация българският писател Георги Господинов.

"Вълнуващото за мен е, че хора ме спират и поздравяват за нещо, което съм направил с думи. Тези хора са прочели историята ти и знаят за теб повече, отколкото може би ти самият", сподели още Господинов пред bTV.

Припомняме, че утопичният му роман "Времеубежище" влезе в краткия списък с номинации за една от най-престижните световни литературни награди "Букър". Книгата е една от общо шестте избрани произведения, измежду които ще се определи новият носител на приза. Победителят ще стане известен на 23 май на специална вечеря в Лондон.

По думите му книгите трябва да излизат, когато са написани и във всяко време, особено в най-лошото.

"Оттам тръгна този роман – от това издаване в пандемия. Хората започнаха да изпращат писма и пишат, че си спомнят как стоейки в къщите си, по пощата са поръчали романа, получили са го. Беше много особено преживяване. Запазил съм имената на първите села и градове у нас и по света, които си го поръчаха“, разказа писателят.

ОЩЕ: "Времеубежище" на Георги Господинов с номинация за Дъблинската литературна награда

"Хората на изкуството четат знаци, те бяха там. Моята идея беше, че като ги напиша и хората ще ги прочетат и някак си тези неща няма да се случат. Ние пишем, за да не се случат нещата. Те, за съжаление, до някъде се случиха и то по-рано, отколкото ги очаквахме, включително с последната глава на романа, която описва началото на една война", споделя още Георги Господинов.

Той с изненада установяве, че това негово метафорично говорене за вируси и за пандемия не е предполагал да се материализира, макар и в друга пандемия: "Това беше първото и най-страшното. Другото беше избухването на войната", допълни писателят.

Кой е Георги Господинов?

Георги Господинов печели читателите още с дебютния си "Естествен роман", преведен на 23 езика. За него критиката казва, че е "първият по рождение и по слава роман на поколението на 90-те". 13 години по-късно публикува "Физика на тъгата", който се превръща в най-награждавания и купуван български роман, отличен и с наградата за централноевропейска литература "Ангелус". Разказът му "Сляпата Вайша" го събира с аниматора Теодор Ушев, а филмът по разказа е номиниран за "Оскар".

В разгара на пандемията излиза романът му "Времеубежище". Въпреки опасенията, че е издадена в безвремието на локдауна, книгата се превръща в литературен феномен и читатели от цял свят заживяват със сцени от българското минало. Романът е отличен с една от най-големите европейски награди за литература - Премио Стрега Еуропео. Нейни носители са Салман Рушди, Маргарет Атууд и Джулиан Барнс

Във вторник "Времеубежище" стана един от шестте романа, които ще се състезават за книжния "Оскар" - литературната награда "Букър". Към отличието за английска литература от 2005 г. се връчва и „Букър“ за международен роман. Призът са печелили едни от най-големите в съвременната световна литература - класикът на съвременната американска литература Филип Рот и носителката на Нобеловата награда за литература Олга Токарчук.

Ивайло Илиев
Ивайло Илиев Отговорен редактор
Новините днес