Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Румъния планира да построи само 1200 км магистрали до 2030 г.

31 юли 2015, 15:01 часа • 17708 прочитания

Румъния планира да построи едва 1 200 километра магистрали през следващите 15 години. Това гласи основният план за развитието на транспортните комуникации в Румъния, който транспортното министерство в северната ни съседка е изпратило официално до Европейската комисия (ЕК) в Брюксел. Това съобщи миналата седмица румънският англоезичен сайт Romania-Insider.

Но освен 1 200 километра магистрали, транспортното министерство отвъд Дунав е предвидило и построяването на 1 900 километра скоростни пътища за същия този период (2015-2030 г.), според последната версия на плана на румънското транспортно министерство, изпратена до ЕК.

Разликата между магистрален и скоростен път не е съществена. И на двата вида автомобилен път не се допускат превозни средства, които се движат с по-ниска от 50 километра в час скорост. Но скоростните пътища, за разлика от автомагистралите, нямат аварийни ленти, а само отбивки за принудително спиране и за почивка. Чрез тях се спестяват значително количество парични средства за построяването им и за тяхната дългогодишна поддръжка.

Друга съществена разлика между автомагистрала и скоростен път е тази, че магистралите обикновено нямат директни връзки към съседните прилежащи територии, докато скоростните пътища имат, като често за целта се построяват локални платна за движение.

Документът, изпратен до Брюксел от Министерството на транспорта и инфраструктурата в Букурещ, включва проекти на обща стойност от 43,5 милиарда евро, като те не са само за изграждане на автомобилни пътища, а също така за железопътен транспорт, съобщи румънският икономически онлайн портал Economica.net. Стойността на автомобилната пътна инфраструктура възлиза на 26 милиарда евро. Над 13 милиарда от тях са отделени за магистрали.

В документа е включена също така и модернизацията на над 4 000 км железопътни отсечки, които зависят от отпускането на 10 милиарда евро, като само неговият проект за електрификация възлиза на 1,1 милиарда евро.

Използвани източници: Министерство на транспорта и инфраструктурата на Румъния (Ministerul Transportutilor și Infrastructurii); Документът „General Transport Master Plan, approved by the Government“, публ. в сайта на румънското правителство (Guvernul Romaniei); Shofior.com; Romania-Insider; Еconomica.net.

Автор: Теодор Спасов

Actualno.com
Actualno.com Отговорен редактор
Новините днес