Турция остава страната с най-голям брой жертви и заразени. Починалите от коронавирус в страната надхвърлиха 4000 души, а броят на заразените достигна близо 145 000.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
През последните 24 часа са регистрирани 55 смъртни случая и 1 635 нови заразени. Общият брой на съобщените инфекции сега е 144 749, което прави Турция деветата най-засегната от COVID-19 страна в света. 83-милионната страна постепенно преминава към „нов режим на нормализация“, след като президентът Реджеп Тайип Ердоган заяви, че пандемията от коронавирус е „под контрол“. От понеделник в страната отвориха и търговските центрове, но при спазването на строги хигиенни правила. Правителството обаче обяви четиридневно блокиране в Истанбул и други големи градове от събота.
Румъния остава на второ място на Балканите по брой случаи – 16 247, от които 9 053 оздравели. 1 053 души са починали до момента, като новорегистрираните жертви през последното денонощие са 17. Според тези данни, към момента смъртността в страната е малко над 6 процента.
През последните 24 часа в Сърбия са потвърдени 79 случая, като общият брой на заразените достигна 10 374. През последното денонощие са починали двама пациенти, а общо от началото на епидемията – 224. Това прави смъртност от около 2,15 на сто, което прави Сърбия страната първенец по този показател на Балканите. Хоспитализирани са над 1 000 пациенти, а излекуваните са 4 084.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
През последното денонощие в Гърция са установени 10 нови случая на коронавирус. С тях общият брой на регистрираните носители достигна 2 770 души. От вчера е починал един пациент, като общият брой на жертвите е вече 156. 1 374 души са се възстановили след прекарана инфекция.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
8 нови случая на коронавирус са регистрирани през последното денонощие в Хърватия. Така броят на заразените вече достигна 2 221. Броят на смъртните случаи от COVID-19 остава 94, след като през последното денонощие няма регистрирани нови жертви на заразата. Излекувани са 1 850 души.
Босна и Херцеговина отчете 37 нови случая, спрямо 23 вчера, като така общият им брой достигна 2 218. В страната има общо 122 жертви, като през последното денонощие са починали 2 души. Над половината или 1 272 души пък напълно са се възстановили, а четирима остават в болници в сериозно състояние.
29 нови случая на коронавирус са регистрирани за последното денонощие в Северна Македония. С тях общият брой на заразените в страната от началото на епидемията достигна 1 723. 1 235 от тях вече са излекувани, а 95 са починали. Активните случаи в момента са 393.
Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток
Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса
694 души с доказана COVID-19 инфекция са се възстановили напълно в Албания. Това прави над 75 процента от всички регистрирани случаи в страната. 173 души са с активна коронавирусна инфекция, едва един от тях е в интензивно отделение. Тези данни карат лекарите в страната да бъдат оптимисти, още повече, че от близо две седмици няма регистрирани смъртни случаи от COVID-19. През последните 24 часа са открити 18 положителни теста. Общият брой на заразените от началото на епидемията е 898, а смъртните случаи са общо 31.
В най-малката държава на Балканите – Черна гора, официалните данни от три дни остават непроменени. Страната е регистрирала 324 случая от началото на епидемията, като жертви на вируса са станали 9 души. Огромната част от тези случаи – 90 процента или 298 души са се излекували, а активните случаи са едва 17, от които двама души са в болници в сериозно състояние.
Данните показват, че като цяло новите случаи на зараза се запазват. С малки разлики се движат и новорегистрираните смъртни случаи в страните от Балканския полуостров. Всичко това се вписва в предупрежденията на експертите, че вирусът не си е отишъл и засегнатите държави имат да извървят дълъг път, за да могат да обявят епидемията за приключила.