Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Гръцкият външен министър: Турция заплашва Гърция с война

27 август 2021, 17:30 часа • 9015 прочитания

Турция заплашва Гърция с война, ако Атина разшири териториалните води от 6 до 12 морски мили в Егейско море и оспори суверенитета на гръцките острови в нарушение на международното право и международното морско право. Това съобщи гръцкият външен министър Никос Дендиас след среща с председателя на комисията по външни работи на Сената на САЩ Робърт Менендес. Изявленията на гръцкия министър бяха разпространени от пресслужбата на гръцкото външно министерство.

Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си

Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)

Според Дендиас „Турция ежедневно оспорва суверенитета и суверенните права на гръцките острови“.

"Турция, в нарушение на всички законови норми, излезе със заплахата за война срещу Гърция, ако тя използва неотменимото си право да разшири териториалните води на тези острови. Това е единствената страна в световната общност, която излиза със заплаха за война, casus belli, срещу друга държава, ако тази друга държава използва своите неотменими права за разширяване на териториалните си води", каза министърът.

Дендиас смята, че сред приоритетите на САЩ, Гърция и други страни трябва да бъде въведена "забрана за износ на модерни оръжейни системи за страни, които допринасят за дестабилизирането в техния регион".

Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали

Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония

"Позволете ми да кажа, че тази позиция е идеална не само за САЩ и тяхната администрация, но и за други страни-съюзници, които вярват в същите идеали и същите ценности. Говорим ли за обещаващи самолети като F-35, или съвременни подводници, тази забрана трябва да се комбинира с налагане на санкции срещу държави, чиито действия застрашават сплотеността на нашия съюз - НАТО“, подчерта гръцкият външен министър.

Той изрази също мнение, че не може да има безупречни избори в Либия с присъствието на чужди сили и наемници на нейна територия.

"Ако Либия бъде допълнително дестабилизирана, съществува риск нестабилността да се разпространи в съседните страни", каза Дендиас.

Анкара не е подписала Конвенцията на ООН по морското право, според която страните могат да разширят териториалните си води до 12 морски мили. През 1995 г., по време на ратификацията на тази конвенция от гръцкия парламент, Анкара обяви, че ако Гърция разшири териториалните си води от 6 на 12 морски мили, това ще се счита за нарушение на националния суверенитет на Турция и следователно ще се превърне в casus belli ( лат., официална причина за обявяване на война). Вицепрезидентът на Турция Фуат Октай заплаши Гърция с война на 29 август 2020 г., ако разшири териториалните си води до 12 морски мили в Егейско море.

Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток

Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса

Гърция отдавна иска от съюзниците от НАТО да наложат оръжейно ембарго на Турция. През октомври 2020 г. Дендиас в съобщение до германския външен министър Хайко Маас поиска да не издава разрешения за износ на военна техника като подводници, фрегати, самолети за Турция, а също и да не модернизира бронирани машини. Гръцкият премиер Кириакос Мицотакис също подчерта, че държавите-членки не трябва да изнасят в Турция офанзивни оръжия, насочени към други държави-членки на ЕС. Редица големи държави от ЕС, предимно Германия, Италия и Испания, са против реалните санкции срещу Турция, опасявайки се, че това ще навреди на техните собствени индустриални интереси в тази страна. Според оценките на германската преса, Турция съсставлява повече от една трета от всички доставки на оръжие от ФРГ.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евелина Гечева
Евелина Гечева Отговорен редактор
Новините днес