Журналистите в Северна Македония излязоха на мащабен протест пред сградата на правителството и на парламента в Скопие. Те се обявиха против нападенията срещу репортери в страната и срещу обидите от страна на политици към представители на медиите.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
Сдружението на журналистите и синдикатът на работещите в медиите извадиха транспарант с надпис "Марш за отбрана на новинарското достойнство".
"Спрете негативната тенденция на унизително говорене от страна на министри, директори и политици. Спрете агресивния държавен пиар, който отнема работата на журналистите, видеооператорите и фоторепортерите. Правителството създаде най-големия нюзрум в страната, а държавните институции и техните директори имат проблем да разберат, че не е прозрачност, когато чакаш с дни отговор и получаваш PR брошура за съобщение. Сигурността на журналистите не е на нивото, на което трябва да бъде", заяви председателят на Сдружението на журналистите Младен Чадиковски, цитиран от местната медия MKD.mk.
Протестният марш е и против нелоялната конкуренция, несигурните условия, при които работят журналистите, както и против лошото социално-икономическо положение, съобщават местните медии.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
Журналистите заявиха пред правителството, че няма да се извиняват за поставените неудобни въпроси, и се обявиха против автоцензурата. "Нещата тъпчат на едно място и се влошават. Излизаме на протест, за да попречим тенденциите да се развият в нещо по-страшно. Един колега го гониха със секира, друг колега беше пребит, колежка беше обиждана, друга получи заплахи със смърт. Това стана всекидневие", заявиха представителите на медиите, цитирани от БТА.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
"Не искаме такава атмосфера, искаме да кажем стоп. Това е точният момент да се чуе гласът ни. Тук сме, можем да разговаряме, имаме сериозни искания към правителството и парламента", каза още Младен Чадиковски.
Журналистите искат спешно да бъдат приети необходимите закони, които имат значение за техните права и за работата на медиите, както и последователно да се прилагат. Настояват политиците да уважават репортерите и операторите, да бъде прекратен агресивният държавен пиар. Искат по-голяма подкрепа за местните журналисти и медии и зачитане на правата им, както и сигурни условия за работа.
ОЩЕ: Солидна порция бой: Журналист от "Евроком" описа действията на македонската гранична полиция
Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток
Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса